Türkiye ile PISA'da yüksek performans sergilemiş ülkelerdeki yönetici seçme, yetiştirme, atama ve hizmetiçi eğitim süreçlerinin karşılaştırılması
Comparison of manager selection, training, appoinment and in-service training processes in Turkey and countries with high performance in PISA
- Tez No: 961761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAR ALİ METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) tarafından yürütülen ve üye olmayan ülkelerin de katılım sağlayabildiği PISA değerlendirmeleri, uluslararası düzeyde eğitim sistemlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmeye olanak tanıyan çok uluslu bir değerlendirme programıdır. Bu çalışmada, PISA sonuçlarına göre yüksek başarı gösteren ülkeler ile Türkiye'nin okul yöneticilerini seçme, atama, yetiştirme ve yer değiştirme süreçleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, Almanya, Danimarka ve Singapur örnekleriyle sınırlandırılmış; veri toplama yöntemi olarak literatür taramasına dayalı analitik karşılaştırma yöntemi (Bereday Modeli) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, PISA'da başarılı olan ülkelerde okul yöneticiliğine ilişkin süreçlerin sistemli ve nitelikli kriterlere dayandığını ortaya koyarken, Türkiye'de bu alanda çeşitli yapısal eksikliklerin bulunduğunu göstermektedir. Türkiye'de okul yöneticisi adaylarına üniversite düzeyinde yöneticilik eğitimi verilmemesi, yönetici atamalarında farklı değerlendirme süreçlerinin bulunmaması, hizmet öncesi eğitimin uygulanmaması, hizmet içi eğitimin hem zorunlu olmaması hem de yeterli düzeyde planlanmaması, lisansüstü eğitim ve yöneticilik sertifikasının zorunlu tutulmaması temel eksiklikler arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye'de okul yöneticiliği süreçlerine ilişkin olarak lisansüstü eğitim ve yöneticilik sertifikası zorunluluğu getirilmesi, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimin yapılandırılması, değerlendirme süreçlerinin çeşitlendirilmesi ve eğitim liderliği anlayışının güçlendirilmesi yönünde politika geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Programme for International Student Assessment (PISA), conducted by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) and open to participation from non-member countries as well, is a multinational evaluation program that enables participating countries to improve their education systems based on data-driven insights. This study aims to comparatively examine the policies regarding the selection, appointment, training, and mobility of school principals in Turkey and in countries that have demonstrated high performance in PISA assessments. The research is limited to the cases of Germany, Denmark, and Singapore, and employs the analytical comparison method (Bereday Model), widely used in comparative education research, based on literature review. Findings reveal that countries with strong PISA performance implement systematic and well-defined criteria in school leadership processes, whereas Turkey exhibits several structural deficiencies in this domain. These include the absence of university-level leadership training for prospective principals, a lack of diversified assessment mechanisms during the appointment process, the nonexistence of pre-service training, the optional and insufficient nature of in-service training, and the lack of requirements for graduate education or leadership certification. Based on these findings, the study recommends the establishment of university-level leadership education programs in Turkey, the implementation of mandatory graduate education and certification for school principals, the integration of diversified assessment methods in selection processes, the restructuring and mandatory inclusion of pre-service and in-service training, and the promotion of educational leadership practices in school administration.