Wastawater characterization and anaerobic treatment of a suma distillery factory
Suma fabrikası atıksu karakterizasyonu ve anaerobik arıtma tesisi
  1. Tez No: 96177
  2. Yazar: NİLGÜN DİNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Atık suların biyolojik olarak arıtılması ilk önceleri aerobik arıtma teknolojileri ile sağlanmıştır. Ancak aerobik arıtma yüksek kirlilik içeren atık sular için yeterli gelmemiştir. Bu durumda yeni teknolojiler araştırılmış ve bu tür atık sular için anaerobik arıtma teknolojileri denenmiştir. Anaerobik arıtma, bakterilerin oksijensiz ortamda organik maddelerin fermente ettikleri bir prosestir. İlk anaerobik arıtma mezofılik ( 30 - 35 ) bakteriler ile sağlanmıştır. Buna rağmen yüksek sıcaklıktaki atık sular mezofılik anaerobik reaktörlerde sıcaklık ayarlama nedeniyle problem olmuştur. Böylece termofılik bakteriler yardımıyla yeni bir anaerobik arıtma türü uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Alaşehir Tekel Suma Fabrikası' ndaki Hybrid Bed Thermophilic Reactor ( HBTR ) performansı incelenmiştir. İncelemeler iki farklı mevsimde yapılmıştır. Termofılik reaktörün bu mevsimlerdeki KOİ giderme verimi, pH, sıcaklık, uçucu yağ asidi ve alkalinite değerleri incelenmiştir. Bu verilerin KOİ giderme verimi üzerindeki etkileri, mevsimsel değişiklikleri ve anaerobik reaktörün işletme sırasındaki sorunları detaylı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Treatment of wastewater, with biological ways, firstly had been provided with the help of aerobic treatment technologies. But aerobic treatment was not enough to treat wastewater which has high organic material. In this case, new treatment technologies had been researched and anaerobic treatment technology had been tested to treat that type of wastewater. Anaerobic treatment is the process by which organic materials are fermented by bacteria in the absence of air. First anaerobic treatment had been obtained by means of mesophilic ( 30 - 35°C ) bacteria. But, wastewater, in high temperature, is a problem because of adjusting of temperature for mesophilic reactors. Therefore, a new anaerobic treatment technology has been started to apply by using thermophilic ( 56 - 58°C ) bacteria. In this thesis, performance of Hybrid Bed Themophilic Reactor ( HBTR ) which was in Alaşehir Tekel Suma Factory, was investigated. Experiments were done in two different seasons. COD removal efficiency, pH, temperature, Volatile Fatty Acid ( VFA ) and alkalinity values of thermophilic reactor were examined in these seasons. The effects of these values on the COD removal efficiency, seasonal changes of these values and problems which occured during the operation of HBTR were investigated.