Assessment of volatile organic compounds in ambient air in Aliağa
Aliağa kent atmosferindeki uçucu organik bileşiklerin belirlenmesi
  1. Tez No: 96178
  2. Yazar: ÖZGÜR ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET Aliağa, Türkiyedeki en önemli endüstriyel bölgelerden biridir ve bölgede atmosfere organik kirleticiler veren çok sayıda sanayi tesisi mevcuttur. Ancak, Aliağa atmosferindeki organik kirleticilerin konsantrasyonlarının belirlenmesi için şimdiye kadar bir ölçüm çalışması yapılmamıştır. Bu çalışmada, benzen, toluen, ksilen ve formaldehit gibi uçucu organik bileşiklerin Aliağa kent atmosferindeki konsantrasyonları ölçülmüştür. Benzen, toluen ve ksilen analizleri aktif karbon adsorbsiyon analiz yöntemi kullanılarak gaz kromotografısinde yapılırken formaldehit, iki farklı kolorimetrik metodla analiz edilmiştir. VOC konsantrasyonlarının zamana karşı değişimini belirlemek için örnekler günün değişik saatlerinde ve değişik aylarda alınmıştır. Benzen, toluen, p-ksilen, m- ksilen ve o-ksilen konsantrasyonları sırasıyla 0.8-35.5, 0.4-100.7, 7.3-25.6, 5.6-97.1, ve 5.6-28.8 ug/m3 arasındadır. Bölgede önemli VOC kaynakları olmasına rağmen benzen konsantrasyonları örnekleme ve analiz yöntemlerine bağlı olarak beklenenden düşüktür. İki farklı metodla yapılan formaldehit ölçümleri karşılaştırılabilir konsantrasyon değerleri vermiştir. İki saatlik entegre numunelerde formaldehit konsantrasyonları 101-180 ug/m3 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aliağa is one of the most industrial region in Turkey and there are a lot of industries, which are emitting many organic pollutants to the atmosphere. Although the concentrations of organic compounds in Aliağa atmosphere have not been measured up to now, the concentrations of some volatile organic compounds like benzene, toluene, xylenes, formaldehyde were measured in this study. Benzene, toluene and xylenes analyses were done in gas chromatography by using activated carbon adsorption sampling method while formaldehyde was analysed by conducting two different colorimetric methods. In order to determine the concentrations of VOCs depending on time, samples were taken at different times in a day and in different months. Ranges for benzene, toluene, p-xylene, m-xylene and, o-xylene were 0.8-35.5, 0.4-100.7, 7.3-25.6, 5.6- 97.1 and, 5.6-28.8 ug/m3, respectively. Despite the presence of the major VOC sources in the region, benzene concentrations were lower than expected, probably due to sampling and analysis artifacts. Results of formaldehyde measurements by two different methods gave comparable concentration values. The formaldehyde concentrations of two hours integrated samples were varied 101 to 180 ug/m3.