Paris pişmiş (1911-1999) ve astronomi alanındaki bilimsel çalışmaları
Paris pişmiş (1911-1999) and her scientific works in astronomy
- Tez No: 961815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE DANIŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tezin amacı, Paris Pişmiş'in astronomi alanına, özellikle de galaksi kinematiği, H II ve gezegenimsi bulutsular ile açık yıldız kümeleri alanlarına yaptığı katkıları ortaya koymak ve astronomi tarihindeki yerini belirlemeye çalışmaktır. Paris Pişmiş 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olmuş ve ardından İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Enstitüsü'nün kurucusu ve ilk direktörü Prof. Dr. Erwin Finlay Freundlich'in (1885-1964) danışmanlığında, galaksinin kinematiği ve dinamiği üzerine,“K-haddin izahına dair araştırma”başlıklı teziyle 1937'de doktorasını tamamlamıştır; İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nin ilk mezunlarından biri ve tezi de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde tamamlanan ilk doktora tezlerinden biridir. Bu çerçevede, Paris Pişmiş'in biyografisi kapsamlı bir şekilde incelenerek eğitimi ve akademik kariyeri, astronomi alanındaki bilimsel çalışmaları ve yayınları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to reveal the Paris Pişmiş' (1911-1999) contributions to the field of astronomy -especially to the astronomical subjects such as kinematics of galaxies, H II and planetary nebulae, and the structure of open star clusters- and to determine her place in the history of astronomy. Paris Pişmiş graduated from İstanbul University Faculty of Science in 1933 and completed her doctorate under the supervision of the founder and the first head of the Istanbul University Faculty of Science, Institute of Astronomy, Erwin Finlay Freundlich (1885-1964), in 1937 with her thesis,“On the Interpretation of K Term”, on the kinematics and dynamics of the galaxy. She is one of the first graduates of the İstanbul University Faculty of Science and her thesis was one of the first doctoral dissertations completed at Istanbul University's faculty of science. In this framework, the biography of Paris Pişmiş will be examined in detail and her education, academic career and publications will be studied.