Modern kadın prototipinin oluşturulmasında Simone de Beauvoir feminist felsefesinin yeri ve önemi
The role and importance of simone de beauvoir's feminist philosophy in the creation of the modern woman prototype
- Tez No: 961814
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Feminizm ve kadın çalışmaları, felsefi düşünce tarihinin uzun bir dönem göz ardı ettiği kadın varlığını merkeze alarak yeni bir sorgulama alanı yaratmıştır. Bu bağlamda, Simone de Beauvoir'un feminist felsefesi, yalnızca bir dönemin düşünsel iklimini değil, aynı zamanda modern kadının özneleşme sürecini anlamada da kurucu bir rol üstlenmiştir. Beauvoir, varoluşçulukla feminist bakış açısını harmanlayarak kadının tarihsel, kültürel ve toplumsal ikincilleştirilme sürecini felsefi olarak sorgulamış; kadını“öteki”konumuna iten tüm yapısal dayatmaları görünür kılmıştır. Bu çalışmada, Beauvoir'un kadın özgürlüğü, kimlik inşası ve toplumsal dönüşüm üzerine geliştirdiği felsefi perspektif, tarihsel ve düşünsel bağlamda ele alınmıştır. Onun felsefesi, kadının doğuştan belirlenmiş bir varlık değil, toplumsal koşullarla şekillenen bir özne olduğunu savunur. Bu bakış açısı, kadının bireysel ve kolektif mücadelesine teorik bir zemin sunarak, çağdaş feminist düşüncenin temel yapıtaşlarından biri hâline gelmiştir. Beauvoir'un feminist felsefesi, kadının yalnızca erkek karşısındaki konumunu değil, aynı zamanda kendi varoluşunu nasıl kurabileceğini de tartışmaya açarak, günümüz kadın özgürlük mücadelesine güçlü bir düşünsel kaynak sunmaktadır. Bu tez, onun felsefesinden ilhamla, modern kadının özgürlük arayışını ve toplumsal kimliğinin yeniden inşa sürecini felsefi bir bağlamda anlamlandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Feminism and women's studies have created a new field of inquiry by placing the historically neglected presence of women at the center of philosophical discourse. In this context, the feminist philosophy of Simone de Beauvoir plays a foundational role not only in shaping the intellectual climate of her time but also in understanding the process of modern women's subjectivation. By integrating existentialism with a feminist perspective, Beauvoir philosophically interrogates the historical, cultural, and social mechanisms that marginalize women and exposes the structural forces that designate them as“the Other.”This study analyzes Beauvoir's philosophical approach to women's freedom, identity construction, and social transformation within a historical and theoretical context. Her philosophy argues that a woman is not born with a predetermined essence but is shaped by social conditions. This perspective provides a theoretical basis for both individual and collective struggles and constitutes one of the fundamental pillars of contemporary feminist thought. Beauvoir's feminist philosophy offers a critical framework not only for examining women's position in relation to men but also for questioning how women can establish their own existence as autonomous subjects. Inspired by her thought, this thesis aims to interpret the modern woman's quest for freedom and the reconstruction of her social identity within a philosophical framework.