Sızıntı sularında bazı mikro kirleticilerin tespiti ve modellenmesi
Detection and modeling of some micro pollutants in leachate
  1. Tez No: 961827
  2. Yazar: OYA ÖZEL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çevre kirliliğinin nedenlerinden biriside mikrokirleticilerdir. Bu mikrokirleticiler ekosisteme karışarak toksik etki yaparak yıllarca doğada kalabilmektedir. Mikrokirleticilerin doğadaki dirençli yapılarından dolayı mutlaka bertarafı sağlanmalıdır. Düzenli depolama tesisi (DDT) sızıntı suyunda bulunan ağır metaller canlılar ve doğal yaşam için ciddi tehlike oluşturmaktadır. Sızıntı sularının kirlilik konsantrasyonu çevresel ve depolanan atık içeriği gibi faktörler ile değişebilmektedir. Evsel atıklarla birlikte düzenli depolama tesisine gelen atıkların bünyesinde ağır metal bulunabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, Niğde ili katı atık düzenli depolama alanı sızıntı sularından 52 hafta boyunca numune toplanarak, içerisindeki kirletici parametrelerin, meteorolojik verilerin, ağır metallerin (As, Ni, Cr, Cu, Cd, Mn, Co, Pb, Zn, Fe) tespitini, polinomsal lineer regresyonu, trend analizini 'Trend Analysis for Windows, Delphi 7.0' programı kullanılarak, %95 güven seviyesinde çevre ve halk sağlığı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. İnorganik mikrokirletici olan ağır metallerin Matlab2023b programı ile çok katmanlı yapay sinir ağlarıyla tahmin modelleri geliştirilmiştir. Sızıntı suyunda bulunan ağır metaller 14 adet kirletici parametresi girdi olarak kullanılmış, 7 ile 20 sayısı arasında gizli nöron, çıktıda tek nöron hesaplanarak R2 0.98 ve üzerinde bir tahmin etme modeli oluşturulmuştur. Yapılan bu tez çalışmada sızıntı suyundaki tüm kirletici konsantrasyonlarının mevsimsel olarak farklılık gösterdiği görülmektedir. Analizler sonucu genç-orta yaş aralığında bulunan bu DDT alanı için literatür çalışmasına göre konsantrasyon değerlerin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the causes of environmental pollution is micro-pollutants. These micro-pollutants can remain in nature for years, causing toxic effects by mixing into the ecosystem. Due to the resistant structures of micro-pollutants in nature, they must be disposed of. Heavy metals found in leachate from sanitary landfills pose a serious threat to living organisms and natural life. The pollution concentration of leachate can vary depending on factors such as environmental conditions and the composition of the stored waste. Waste brought to sanitary landfills along with domestic waste may contain heavy metals. Within the scope of this study, samples were collected from the leachate of the solid waste regular storage area in Niğde province over a period of 52 weeks, and the pollutant parameters, meteorological data, and heavy metals (As, Ni, Cr, Cu, Cd, Mn, Co, Pb, Zn, Fe) were identified using polynomial linear regression and trend analysis. using the 'Trend Analysis for Windows, Delphi 7.0' program, and an assessment was made at a 95% confidence level in terms of environmental and public health. Prediction models for heavy metals, which are inorganic micro-pollutants, were developed using the Matlab2023b program with multi-layer artificial neural networks. The heavy metals found in the seepage water were used as 14 pollutant parameters, with 7 to 20 hidden neurons and a single output neuron, resulting in a prediction model with an R2 value of 0.98 or higher. In this thesis study, it was observed that all contaminant concentrations in the leachate water varied seasonally. As a result of the analyses, it was determined that the concentration values were below those reported in the literature for this DDT area, which is in the young-middle age range.