Kesme kalıbı için aısı 2379 çeliğinden farklı sertlikte üretilen zımbaların aşınma miktarının belirlenmesi
Determination of wear amount of punches produced from aisi 2379 steel with different hardness for cutting die
- Tez No: 961826
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR, DOÇ. DR. BARIŞ ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sac metal kalıpçılığı günümüz teknolojisinde kullanılan önemli bir imalat yöntemi olarak karışımıza çıkmaktadır. Bu imalat yönteminde kullanılan kalıpların bir tanesi kesme kalıplarıdır. Kesme kalıplarında kullanılan kesme zımbaları çok kullanılan ve zamanla aşınma olan bir parçadır. Bu zımbaların düzgün kesmesi, malzemelerin düzgün çıkması ve çapaksız üretilmesi için bu zımbaların aşınma miktarının belirlenmesi amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Bu çalışma sonucunda kesme zımbalarının aşınma miktarını belirleyerek üretimin daha düzgün çıkması için çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sheet metal molding is an important manufacturing method used in today's technology. One of the molds used in this manufacturing method is cutting molds. Cutting punches used in cutting molds are a frequently used part that wears out over time. This study was planned to determine the amount of wear of these punches so that they cut properly, the materials come out smoothly and are produced without burrs. As a result of this study, studies were carried out to determine the amount of wear of the cutting punches and to ensure that the production comes out smoother.