1915-1916 yıllarında Karahisâr-ı Şarkî Kadılığına yansıyan olaylar
Events reflected on the Karahisâr-i Şarkî Judiciary in 1915-1916
- Tez No: 961831
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, 1915-1916 yıllarına ait Karahisâr-i Şarkî Kadılığı'na yansıyan olaylar ele alınacaktır. Olayların tespitinde ana kaynak olarak Ankara Milli Kütüphane'de 392 numara ile kayıtlı dijital nüshada yer alan Karahisâr-ı Şarkî Şerʻiyye Sicili'nin ilgili bölümlerine müracaat edilecektir. Nitekim Şerʻiyye sicilleri hukuk, ekonomi, sosyal ve kültürel tarih için zengin bir veri tabanı oluşturmaktadır. Çünkü Osmanlı idari yapısında kadıların geniş yetki ve sorumlulukları vardır. Bu durum, merkezi ve mahalli tarihlerin yazılmasında kadıların verdiği kararların yazıldığı sicilleri çok önemli kaynaklar arasına katmaktadır. İncelediğimiz sicilde de görüleceği üzere sicillerin tutulduğu dönemde meydana gelen sosyal olaylar, asayiş, nüfus yapısı, yöre halkının kullandığı eşyalar, insanlar arası her türlü anlaşmazlıklar, miras, vakıf, yer adları, bölgenin kültürel yapısı, ekonomik faaliyetler, adalet sistemi gibi çeşitli konu başlıklarını içeren bilgilerin sicil kayıtlarından tespiti mümkündür. Dönemin I. Dünya Savaşı'na denk gelmesi, seferberlik ilanı, Karahisâr-ı Şarkî Hükümet Konağı'nın çıkan yangında tamamen zarar görmesi, özellikle miras taksimi ve Eytâm Sandığı'ndan alınan borçlara dair senetlerin yenilenmesi konuları kadılığa yapılan başvuruların sayısını artırmıştır. Dolayısıyla sözü edilen hususlarda ve diğer konularda, Karahisâr-ı Şarkî Kadılığı'na yansıyan olaylar şer'iyye sicillerinden tespit edilerek çalışmada ifade edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study will examine the events reflected in the Karahisar-i Şarkî Qadi's office between 1915 and 1916. The relevant sections of the Karahisar-ı Şarkî Şerʻiyye Sicili, available in the digital copy registered at number 392 in the Ankara National Library, will be used as the primary source for identifying these events. Indeed, the Şerʻiyye registers constitute a rich database for legal, economic, social, and cultural history. Because judges held extensive authority and responsibilities within the Ottoman administrative structure, this makes the registers, which record the decisions made by judges, a crucial resource for the writing of central and local histories. As can be seen in the registers we are examining, it is possible to identify information from the registers covering a variety of topics, including social events, public order, demographics, goods used by local people, all kinds of interpersonal disputes, inheritance, foundations, place names, the cultural structure of the region, economic activities, and the justice system during the period in which the registers were kept. The fact that the period coincided with World War I, the declaration of mobilization, the complete destruction of the Karahisar-ı Şarkî Government Office in a fire, and particularly the issues of inheritance distribution and the renewal of promissory notes related to debts received from the Eytâm Fund, increased the number of applications to the judge's office. Therefore, the events reflected in the Karahisar-ı Şarkî judge's office on these and other matters will be identified from the Sharia registers and presented in this study.