Geometric characterization of extension property for model compact sets
Bazı model kompakt kümeler için genişletme özelliğinin geometrik karakterizasyonu
- Tez No: 96184
- Danışmanlar: DOÇ. ALEXANDER GONCHAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET BAZI MODEL KOMPAKT KÜMELER İÇİN GENİŞLETME ÖZELLİĞİNİN GEOMETRİK KARAKTERİZASYONU Mıılıammed Alt un Matematik Yüksek Lisans Danışman: Doç. Dr. Alexander Gonclıarov Eylül 2000 Bu çalışmada vektörel bir uzayın alt kümelerinde tanımlanmış olan Whit- nej' fonksiyon uzaylarında lineer sürekli bir genişletme operatörünün var olma durumlarını inceledik. Ayrıca lineer topolojik invariantlar üzerinde, özellikle bir genişletme operatörünün var olma durumunu karakterize eden bir invariant üzerinde çalıştık. Son olarak bazı özel koınpakt kümelerde bir genişletme op eratörünün var olma durumu için yeter ve gerek şartlan verdik. Anahtar Kelimeler ve ifadeler: Frechet uzayları, Genişletme operatörü, Whit ney fonksiyonları, Lineer topolojik invariantlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOMETRIC CHARACTERIZATION OF EXTENSION PROPERTY FOR MODEL COMPACT SETS Muhammed Altun M. S. in Mathematics Advisor: Assist. Prof. Alexander Goncharov September 2000 In this work we examined the existence of a linear continuous extension operator for the space of Whitney functions given on subsets of the whole space. We stud ied the linear topological invariants, especially an invariant which topologicals characterizes the existence of an extension operator. Finally, we gave necessary and sufficient conditions for the existence of an extension operator on some special type compact sets. Keywords and Phrases: Frechet spaces, Extension operator, Whitney func tions, Linear Topological Invariants. IV