Sanatta bilgelik kavramının temsili
Representation of the concept of wisdom in art
- Tez No: 961862
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ÖZER PINARBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
Bilgelik kavramı, en eski medeniyetlerden beri insan düşüncesinde merkezi bir yer tutmuş, felsefeleri, dinleri ve toplumsal idealleri şekillendirmiştir. İnsan ifadesinin en derin biçimlerinden biri olan sanat, daima bilgeliği görselleştirmeye ve yorumlamaya çalışmış, bilgelik kavramına semboller, figürler ve anlatılar aracılığıyla biçim vermiştir. Farklı çağlar ve kültürler boyunca sanatçılar bilgeliği, yalnızca soyut bir ideal olarak değil, bazen ilahi, bazen insani ve çoğu zaman ise anlam katmanları içinde gizlice yaşayan bir güç olarak tasvir etmişlerdir. Bu çalışma Antik Çağ'dan 20. yüzyıla kadar olan süreç içerisinde sanatta bilgelik kavramının temsillerinin belirlenmesine yönelik bir araştırmayı kapsamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde bilgelik kavramının yazınsal ve felsefi kökenleri araştırılarak, ortaya çıkan veriler doğrultusuna bilgeliğin türleri belirlenmiştir. İkinci bölümde farklı kültürlerde bilgelik kavramının kişileştirilmesi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Üçüncü bölümde ise bilgelikle ilgili belirlenen bağlamlara uygun eserler tespit edilerek bu eserlerin ortak ve farklı yönleri analiz edilmiştir. Çalışmada bilgelik temsilleri sadece ikonografik açıdan değil aynı zamanda disiplinler arası bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Biçimsel çözümlemelerin yanı sıra felsefe, tarih, sosyoloji ve ilahiyat gibi farklı disiplinlerin metinleri incelenerek sanat eserlerindeki bilgelik temsilleri anlamsal bir bağlama oturtulmaya çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuç, soyut bir kavram olan bilgeliğin Antik Çağ'dan beri sanat ve sanat eserleri ile yakın bir ilişki içerisinde olduğudur. Bu ilişkinin dönemler arasındaki algılanışındaki farklılıklara paralel olarak sanat eserlerindeki temsillerinde de bazı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of wisdom has held a central place in human thought since the earliest civilizations, shaping philosophies, religions, and social ideals. Art, as one of the most profound forms of human expression, has continuously sought to visualize and interpret wisdom, giving it form through symbols, figures, and narratives. Across different eras and cultures, artists have portrayed wisdom not merely as an abstract ideal, but as a living force—sometimes divine, sometimes human, and often hidden within layers of meaning. This study encompasses research aimed at identifying representations of the concept of wisdom in art from ancient times to the 20th century. Particularly in the first and second sections of the study, the literary and philosophical origins of the concept of wisdom are examined, and the types of wisdom are determined based on the resulting data. In the third section, visual materials appropriate to the identified contexts have been determined, and their common aspects have been analyzed. In addition to formal analyses, texts from various disciplines such as philosophy, history, sociology, and theology have been examined to contextualize representations of wisdom in artworks. The resulting conclusion is that the abstract concept of wisdom has been in close relation with art and artistic works since ancient times. It has been observed that there are also some differences in its representations in artworks parallel to the differences in perception between periods.