Orta Bizans İmparatorluğu'nda askeri yapı (843-1204)
Military structure in the Middle Byzantine Empire (843-1204)
- Tez No: 961863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
IX. yüzyılda yeni askeri yapılar ve kapsamlı değişikliklere tanık olan Bizans ordusunun gücü bu dönemde oldukça artmıştır. Ordunun asker alma usulleri değişmiş ve gelişmiş, sistematik bir ordu yapısı ve rütbe sistemi oluşturularak askerler arasında sağlam bir hiyerarşik düzen kurulmuştur. Dönemin ana askeri yapıları, merkez ordularını oluşturan tagma alayları ve taşra ordularını oluşturan thema sistemidir. İmparatorluğun sınırlarında kurulan kleisoura bölgeleri ise sınır ordularını oluşturmaktadır. Devletin zaman içinde değişen dinamikleri, XI. yüzyılda pronoia sisteminin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. XII. yüzyılda oldukça artan yabancı paralı asker alma yöntemi ise zamanla ordunun ana asker kaynağı haline gelmiştir. Ordunun gelişim ve değişimi devletin bu dönemde içinde bulunduğu idari, siyasi, mali ve sosyoekonomik koşullara göre şekillenmiştir. Bizans ordusu bu dönemde çeşitli malzemelerden farklı imal yöntemleriyle üretilmiş silahlar, teçhizatlar ve saldırısavunma yapıları kullanmıştır. Ordu teçhizatlarının üretimi ve kullanımı bu dönemin gereksinimlerini karşılayacak biçimde şekillenmiştir. Tasarım ve mühendislik imkanlarının en iyi biçimde kullanıldığı bu teçhizatlar sayesinde ordunun gücüne güç katılmıştır. Ordunun sefer ihtiyaçları için ise mükemmel bir planlama yapılmış ve İmparatorluğun tüm mali olanakları seferber edilerek eksiksiz bir savaş hazırlığı görülmüştür. Tüm bu hazırlık imparatorluğun lojistik birimleri sayesinde büyük ve kapsamlı bir organizasyon sonucunda sefer bölgesine ulaştırılmıştır. Seferin yapılacağı bölgede kurulan her yönden mükemmel bir savaş kampı ise Bizans ordusunun sefer organizasyonunu tamamlayan son unsurdur. Bizans ordusu bu dönemde askeri gücün arttığı ve yenilenme çağının yaşandığı bir ilk evrenin devamında İmparatorluğun ve ordunun tahrip olmaya başladığı bir ikinci evre yaşamıştır. Bu dönemde devlet, ekonomi ve ordu arasındaki dinamiklerin değişimi askeri yapının evrimine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The power of the Byzantine army, which witnessed new military structures and extensive changes in the IXth century, increased considerably during this period. The army's recruitment procedures were changed and improved, a systematic army structure and rank system were established, and a solid hierarchical order was established among the soldiers. The main military structures of the period were the tagma regiments that formed the central armies and the theme system that formed the provincial armies. The kleisoura regions established on the borders of the empire constituted the border armies. The changing dynamics of the state over time led to the emergence of the pronoia system in the XIth century. The recruitment of foreign mercenaries, which increased considerably in the XIIth century, became the main source of soldiers for the army. The development and change of the army was shaped according to the administrative, political, financial and socio-economic dynamics of the state during this period. During this period, the Byzantine army used various types of weapons, equipment and offensive-defensive structures made of various materials. The production and use of army equipment was shaped to meet the requirements of this period. Thanks to these equipment, in which design and engineering possibilities were applied in the best way, the army's power was increased. For the army's expedition needs, a perfect plan was made and all the financial resources of the Empire were mobilized and a complete war preparation was seen. All this preparation was delivered to the expedition area as a result of a large and comprehensive organization thanks to the Empire's logistics units. A war camp, perfect in every way, established in the region where the expedition would take place, was the last element that completed the expedition organization of the Byzantine army. The Byzantine army experienced a first phase in which military power increased and an era of renewal was experienced, followed by a second phase in which the Empire and the army began to be destroyed. During this period, the change in the dynamics between the state, economy and army led to the evolution of the military structure.