Elektrik şoku uygulamasının gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792) büyüme ve cinsiyet dönüşümü üzerine etkisi
Effect of electric shock on growth and sex reversal in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792)
  1. Tez No: 961861
  2. Yazar: JOSE ANTONIO AZPILCUETA VASQUEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Su ürünleri yetiştiriciliğinde cinsiyet kontrolü, büyüme performansı ve ekonomik değeri açısından taşıdığı önem nedeniyle üzerinde çalışmalar yapılan bir konudur. Salmonid türlerde, dişilerin genellikle erkeklere kıyasla daha hızlı büyüme performansı göstermesi, hastalıklara toleranslı olması ve daha kaliteli fileto eldesi nedeniyle, tamamı dişi popülasyonların üretimi tercih edilmektedir. Bu nedenle; bu çalışma, gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) 5 ppt tuzluluk düzeyinde döllenmeden 20, 30 ve 40 dakika sonra 10 dakika süreyle 12Volt elektrik şokuna maruz bırakılmıştır. Her bir grubun tuz içermeyen su ile eşleştirilen versiyonlarında döllenme ve yumurtadan çıkış oranları, cinsiyet oranı, büyüme performansı, ploidi düzeyi, yağ asidi profili (kas ve karaciğer) ile gonad gelişimi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Elektrik şokuna maruz bırakılan gruplarda döllenme, yumurtadan çıkış ve cinsiyet oranı üzerinde anlamlı bir etki gözlenmemiştir (P> 0.05). Elektrik şoku uygulanan grupların eritrosit ölçüm sonuçlarında triploid bireylerin oluşmadığı doğrulanmıştır. Döllenmeden 5 ay sonra gonad gelişiminin her iki cinsiyet için de kontrol grubu ile paralel olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, döllenmeden 30 dakika sonra tuz içermeyen suda 12V elektrik şokuna maruz bırakılan grupta son ağırlık anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (39.07 ± 0.088 g), bu da gelişmiş bir büyüme performansına işaret etmektedir (P 0.05). Ancak, kas ve karaciğer dokularının yağ asidi profillerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sex control in aquaculture has been widely studied due to its relevance to growth performance and economic value. In salmonids, the production of all-female populations is preferred because females generally exhibit faster growth, greater disease resistance, and higher fillet quality compared to males. Therefore, this study aimed to evaluate the effects of electric shock (12V for 10 minutes) applied at different times post-fertilization (20, 30, and 40 minutes) at 5 ppt salinity level, and each group has a salt-free water on the fertilization and hatching rates, sex ratio, growth performance, ploidy level, fatty acid profile (muscle and liver), and gonad development of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). The groups exposed to an electric shock had no significant effect on fertilization, and hatching rate, or sex ratio (P > 0.05). Despite the application of electric shock to fertilized eggs, ploidy analysis based on erythrocyte measurements confirmed that no triploid individuals were produced, as intended in this study. Gonadal development at 5 months post-fertilization showed normal differentiation for both sexes. However, the group exposed to 12V at 30 minutes post-fertilization with salt-free water showed significantly higher final weight (39.07 ± 0.088 g), suggesting improved growth performance (P < 0.05). While no significant differences were observed in the total contents of saturated fatty acid (SFA), monounsaturated fatty acid (MUFA), polyunsaturated fatty acid (PUFA), or trans fatty acid among the groups (P > 0.05), significant differences were found in the fatty acid profiles of muscle and liver tissues, with higher levels of linoleic acid (C18:2), linolenic acid (C18:3), and eicosapentaenoic acid (C20:5) in the groups exposed to electric shock (P < 0.05). These findings indicate that electric shock under specific conditions can influence growth performance, as well as the content of fatty acids without affecting other developmental and physiological parameters in rainbow trout.