Çatışmalı medya olayları : Enes Kara vakasının söylem analizi
Conflictual media events : A discourse analysis of the Enes Kara case
  1. Tez No: 961873
  2. Yazar: ALTUĞ CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Dijital medyada öne çıkan çatışmalı medya olayları, geniş gruplar arasındaki gerilimleri görünür kılan kamusal tartışmalara aracılık ederek çatışma kültürünün şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bireysel ve kolektif trajediler, dijital ortamda güçlü kolektif duygular ve tarihsel travmalarla yüklü çatışma söylemlerine dönüşebilir. Dijital medya, bu bağlamda kullanıcıların gruplar arası çatışmaları anlamlandırdığı, olası failleri teşhis ettiği, kolektif kimlikleri müzakere ettiği söylemsel bir çatışma zemini olarak işlev görür. Bu çalışma, Enes Kara isimli üniversite öğrencisinin intiharı sonrasında Ekşisözlük, DonanımHaber ve KızlarSoruyor forumlarında kullanıcı yorumları üzerinden çatışma kültürünün nasıl şekillendiğini tartışmaya açar. Yorumlar, sosyo-psikolojik yönelimli çatışma teorilerinin, sosyo-bilişsel söylem analizi yaklaşımına entegre edilmesiyle şekillenen bir yöntemle analiz edilmiştir. Bulgular, çatışma kültürünün, ilk boyutunun dini gruplara yönelik eleştiriler ile dini gruplara saldırı olduğu yönündeki iddiaları içeren kutuplaşmış söylemler, ikinci boyutta ise gençliğin çok yönlü yapısal sorunlarına işaret eden, azınlıkta kalan alternatif söylemler üzerinden şekillendiğini ortaya koymuştur. Çatışmacı söylemleri, rekabetçi bir mağduriyet dinamiği, kutuplaşmış hafıza yapısı, rakip gruba yönelik gayri meşrulaştırıcı temsiller ve karşılıklı suçlamalara eşlik eden toplumsal inançlarla tanımlanır. Yapısal sorunlara işaret eden söylemler ise failliği kamusal politikaların zayıflığı üzerinden kurgulayan, gençliğin kuşak kırılmalarına hitap eden bir kolektif hafıza dinamiği ile şekillenir. Çalışma, medya olaylarına dönük kullanıcı yorumlarının, geçici söylemlerden ibaret görülseler de anlamlandırılma süreçlerinin tarihsel ve ideolojik kaynaklardan beslendiğini ve bu bakımdan barış ve çatışma süreçlerinin kaynakları, güncel durumu ve geleceği adına önemli işaretler verebileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma politik psikoloji, iletişim çalışmaları, barış ve çalışmaları kesişiminde, çatışmalı medya olaylarının analizine ilişkin yöntemsel ve kuramsal bir yaklaşım önerir.
Özet (Çeviri)
In digital media, prominent conflictual media events influence the shaping of a culture of conflict by mediating public debates that make tensions between large groups visible. Individual and collective tragedies can, in the digital environment, be transformed into conflict discourses laden with strong collective emotions and historical traumas. In this context, digital media functions as a discursive arena in which users interpret intergroup conflicts, identify possible perpetrators, and negotiate collective identities. This study examines how a culture of conflict took shape in the aftermath of the suicide of a university student named Enes Kara, through an analysis of user comments on the forums Ekşi Sözlük, DonanımHaber, and KızlarSoruyor. The comments were analyzed using a method shaped by the integration of socio-psychological approaches to conflict theory with the socio-cognitive approach to discourse analysis. The findings reveal that the culture of conflict was shaped, in its first dimension, by polarized discourses containing both criticisms of religious groups and claims that such criticisms constituted attacks on those groups, and, in its second dimension, by minority alternative discourses pointing to the multifaceted structural problems of youth. Conflictual discourses are characterized by a competitive victimhood dynamic, a polarized memory structure, delegitimizing representations of the rival group, and societal beliefs accompanying mutual accusations. Discourses pointing to structural problems are shaped by a collective memory dynamic that addresses generational fractures among young people, constructing agency through the weakness of public policies. The study reveals that user comments on media events, although they may be seen as merely temporary discourses, draw on historical and ideological sources in their processes of meaning-making, and in this respect can provide important indications regarding the origins, current state, and future of peace and conflict processes. The research proposes a methodological and theoretical approach to the analysis of conflictual media events at the intersection of political psychology, communication studies, and peace studies.