XIX. yüzyıl kadın, aile ve toplum yapısının María Del Pilar Sinués'in Un Nido de Palomas romanındaki yansımaları
The reflection of the women, family and society of the XIX. century in María Del Pilar Sinués' novel Un Nido de Palomas
- Tez No: 961886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARIA JESUS HORTA SANZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İspanya'da XVIII. yüzyılda kadınların edebiyat camiasında eser vermeye başlaması, hemcinslerinin beğeni ve isteklerine uygun kitap basımlarını da beraberinde getirmiştir. Bu sürecin devamındaysa, XIX. yüzyılda gazetelerde köşe yazarlığı yapan ve kadın okurlar için eser veren kadın yazarların sayısı artmış, ataerkil yönetim altındaki basın endüstrisinde kendilerine yer bulma çabaları sürmüştür. Bu yüzyılda bahsi geçen kadın yazarların en önemlilerinden biri de yaşamı boyunca 100'den fazla eser vermiş olan María del Pilar Sinués'tir. Yazar kimliğinin yanı sıra bir gazeteci, çevirmen ve editör olarak da ön plana çıkan yazar, eserlerini kendi sattığından kitapların yazım sonrası geçtiği aşamalara da aktif olarak katılım sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı yazarın Un nido de palomas isimli eserinde ele aldığı kadın temasından hareketle XIX. yüzyıl İspanyol toplumunda kadınların yerleştirildiği konumu belirlemek ve toplumun“ideal”kadın modelinin sınırlarını çizmektir. Eser analizi sırasında bahsi geçen kadın figürünün ikili ilişkilerde, aile ve toplumdaki rolüne değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In Spain, women's participation in the literary community in the eighteenth century led to the publication of books that were in line with the preferences and interests of their fellow women. In the nineteenth century, the number of women writers writing columns in newspapers and publishing works for women readers increased, and their efforts to find a place in the press industry under patriarchal rule continued. One of the most important women writers of this century was María del Pilar Sinués, who published more than 100 works in her lifetime. In addition to being a writer, she was also a journalist, translator and editor, and since she sold her own works, she actively participated in the post-writing stages of the books. The aim of this study is to determine the position of women in nineteenth-century Spanish society and to draw the boundaries of the society's“ideal”female model based on the theme of women, which the author deals with in most of his works. During the analysis of the works, the role of the aforementioned female figure in bilateral relations, family and society will be addressed.