4.sınıf öğrencilerinin problem kurma ve çözme süreçlerinde çoklu temsil kullanımı
4th grade students' use of multiple representations in problem posing and solving processes
- Tez No: 961897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış problem kurma sürecinde oluşturdukları problemlerin çözümünde çoklu temsil kullanımları analiz edilmiştir. Mevcut çalışma, betimsel tarama modeli doğrultusunda yapılandırılmıştır. Örneklem seçiminde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçe merkezinde bulunan, MEB'e bağlı bir ilkokulda öğrenim görmekte olan 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen veriler, betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak literatüre dayalı hazırlanan problem kurma ve çözme testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin yarı yapılandırılmış problem kurma ve çözme süreçlerinde yapılandırılmış problemlere göre daha fazla temsil türü kullandıkları görülmüştür. Aynı zamanda çoklu temsil kullanımının problemin çözülebilirliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Temsillerden en sık kullanılan temsilin sembolik temsil olduğu belirlenmiştir. Sembolik temsili sırasıyla gerçek yaşam bağlamına dayalı temsiller ve sözel temsiller takip etmektedir. En az tercih edilen temsil türünün ise görsel temsil olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, öğretmenlerin sınıf içi öğretim süreçlerinde çoklu temsilleri etkin biçimde nasıl kullanabileceklerine dair yönelimleri incelenebilir. Ayrıca öğrencilerin temsiller arası geçiş yapma becerileri değerlendirilebilir ve bu doğrultuda matematik dersinde kullanılan öğretim materyalleri ve içerikleri analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of multiple representations in solving the problems generated by 4th grade primary school students during structured and semi-structured problem-posing processes was analyzed. The present study was designed in accordance with the descriptive survey model. A convenience sampling method was employed for sample selection. The study was conducted during the 2023–2024 academic year with the participation of 100 students enrolled in a public primary school affiliated with the Ministry of National Education (MoNE) in the district center of Pazarcık, Kahramanmaraş, Turkey. The data obtained during the research process were analyzed using the descriptive analysis technique. As a data collection tool, a problem-posing and problem-solving test developed based on the literature was utilized. According to the findings, students used a greater variety of representation types during the semi-structured problem-posing and solving processes compared to the structured problems. It was also observed that the use of multiple representations increased the solvability of the problems. The most frequently used representation type was symbolic representation. Symbolic representations were followed by real-life context-based representations and verbal representations, respectively. Visual representations were observed to be the least preferred type of representation. In this context, it may be beneficial to examine how teachers can effectively utilize multiple representations in classroom teaching processes. Additionally, students' ability to shift between different types of representations can be evaluated, and accordingly, the instructional materials and content used in mathematics lessons can be analyzed.