Cumhuriyetin ilk dönemlerinde liberalleşme perspektifinde Türkiye ekonomisinin gelişimi
Development of the Turkish economy within the perspective of liberalization in the early periods of the Republic
  1. Tez No: 961912
  2. Yazar: SEVGİ AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonraki ilk yıllarda uygulanan kalkınma politikalarını liberalleşme çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Cumhuriyetin ilanını takip eden dönemde, devletin ekonomik yapılanmaya müdahalesi belirginleşmiş; ancak zaman içerisinde farklı iktisadi anlayışların etkisiyle liberal ekonomik modellere yönelim gözlemlenmiştir. 1923 İzmir İktisat Kongresi ile şekillenen ilk kalkınma hedefleri, bir yandan devletçi politikaları desteklerken diğer yandan özel girişimciliği teşvik etmeyi hedeflemiştir. Bu bağlamda çalışmada, 1923-1950 yılları arasında uygulanan kalkınma stratejileri; sanayileşme, tarım politikaları, dış ticaret yaklaşımları ve sermaye birikimi süreçleri bağlamında ele alınmıştır. Ayrıca, devletçilik ile liberalizmin ekonomi politikalarına etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiş; dönemin siyasal ve toplumsal koşulları göz önünde bulundurularak kalkınma anlayışındaki dönüşümler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin erken Cumhuriyet dönemindeki kalkınma yaklaşımının, ideal bir liberal modelden ziyade, dönemin ihtiyaçlarına göre şekillenen pragmatik bir sentez olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the development policies implemented in the early years of the Republic of Turkey within the framework of liberalization. Following the proclamation of the Republic, state intervention in economic structuring became more prominent; however, over time, a shift towards liberal economic models was observed under the influence of different economic ideologies. The initial development goals shaped by the 1923 İzmir Economic Congress aimed both to support statist policies and to encourage private entrepreneurship. In this context, the study examines the development strategies pursued between 1923 and 1950 in terms of industrialization, agricultural policies, foreign trade approaches, and capital accumulation processes. Moreover, the effects of statism and liberalism on economic policies are comparatively analyzed, and the transformations in the development perspective are assessed in light of the political and social conditions of the period. The findings reveal that the development approach in the early Republican period of Turkey was not a purely liberal model, but rather a pragmatic synthesis shaped by the necessities of the time.