Impact of live birth numbers on the age at menopause
Canlı doğum sayısının menopoza giriş yaşı üzerine etkisi
- Tez No: 961911
- Danışmanlar: DR. GEMMA FORD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üreme Tıbbı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş: Doğal menopoz diğer fizyolojik, patolojik, veya iyatrojenik etiyolojiler olmaksızın menstruasyonun kalıcı şekilde kesilmesidir. Menopoza giriş yaşının (MGY) daha erken olması kadın popülasyonunda mortalite ve morbiditenin artmasına neden olmaktadır. Yapılan literatür araştırmam üreme parametreleri dahil birçok faktörün MGY'nı manipule edebileceğini göstermektedir. Canlı doğum MGY ile en yüksek ilişkili faktörlerden birisi gibi gözükmekte, bu da doğum ve bebeğe bağlanma etkisini yansıtmaktadır. Amaçlar: Bu çalışma canlı doğumun MGY üzerindeki etkisini araşıtırmak ve MGY ile başka parametreler arasında ilişki olup olmadığını tespit etmeyi hedeflemektedir. İkinci amacımız ise bu çalışmadaki verileri kullanarak orta yaşlı kadınlarda MGY'nı tahmin edebilecek bir model geliştirmektir. Metodlar: 630 postmenopozal kadında yapılan retrospektif kesitsel analiz Ocak 2022 - Haziran 2022 arasında gerçekleştirildi. Tüm katılımcılar MGY'nı potansiyel olarak etki edebilen faktörleri tespit etmek ve kaydetmek amacı ile 90 soruluk bir anketi doldurdu. Data analizi için SPSS kullanıldı. Üreme ile ilişkili parametreler için tanımsal ve Pearson korrelasyon analizleri uygulandı. MGY'nı etkileyebilecek tüm potansiyel faktörler için bivaryant ve multipl lineer regresyon modelleri kullanıldı. Sonuçlar: Ortalama MGY 48.66 idi. Diğer değişkenler değerlendirilmediğinde, özellikle büyütülen çocuk sayısı ve canlı doğum sayısı olmak üzere tüm üreme ile ilşkili parametreler MGY ile hafif derecede ilişkili bulundu. Regresyon analizi ile, bu üreme etkisi hissedilmez oldu ve MGY üzerinde etkili olan parametreler, MGY öncesindeki evlilik süresi, partner ile ilişkinin kalitesi, katılımcının annesinin MGY'ı, katılımcının kız kardeşinin MGY'ı olarak tespit edildi. MGY'ndaki varyasyonun %26.7'sini belirleyebilen bir formül tasarlandı. Sonuçlar: Erken MGY kısmen tahmin edilebilir ve risk faktörlerinin belirlenmesi, menopoz ile ilişkili komplikasyonlar ile mücadelede yardımcı olabilir. Ayrıca, oksitosin ve MGY arasındaki ilişki de daha derinlemesine çalışmalarla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Natural menopause is the cessation of menstruating permanently without other physiological, pathological, or iatrogenic etiologies. Earlier timing of the age at menopause (AAM) increases the female population's mortality and morbidity. The literature review revealed that many factors including reproductive parameters are proposed to manipulate the AAM. Live birth seems to have one of the strongest potential correlations with AAM, reflecting the delivery and baby bonding effect. Aims: This study aims to determine the effect of live birth on AAM and to explore whether there's a relationship between different parameters and the AAM. Our secondary aim is to develop a model to predict AAM in middle-aged women based on data from this study. Methods: A retrospective cross-sectional analysis of 630 postmenopausal women was conducted between January 2022 – June 2022. All participants completed a questionnaire of 90 questions to document and identify potential factors affecting the AAM. SPSS was used for the data analysis. Descriptive and Pearson correlation analysis was done for the reproduction-related variables. Bivariate and multiple linear regression models were used to assess all the potential factors affecting the AAM. Results: The mean AAM was 48.66. Especially the children grown-up number and the live birth but also the other reproduction-related parameters were mildly correlated with the AAM when the other variables weren't considered. With the regression analysis, this effect of reproduction became insensible and the effective parameters on the AAM were found as the marriage years before the AAM, relationship quality with the partner, participant's mother's AAM, and sisters' AAM mean. A formula was created contributing to the 26.7% of the variation in AAM. Conclusions: Earlier AAM may be predicted partially and identifying the risk factors can help in coping strategies with menopause-related complications. Also, the oxytocin and AAM relationship should be searched deeper to have a better understanding.