Türkiye'nin milli güvenlik politikasında Türk Devletleri Teşkilatı'nın önemi
The strategic role of the Organization of Turkic States in Türkiye's national security policy
- Tez No: 961917
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, Türkiye'nin millî güvenlik politikasında Türk Devletleri Teşkilatı (TDT)'nın stratejik rolünü kimlik ve jeopolitik yaklaşımlar çerçevesinde çözümlemeyi amaçlamaktadır. Konu, Türkiye'nin milli ve bölgesel kapasitesini artırma, Türk dünyasında bütünleşme sürecine liderlik etme ve küresel güçler arasındaki konumunu güçlendirme politikaları açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın dört temel araştırma sorusu bulunmaktadır. Kimlik ve jeopolitik faktörler, Türkiye'nin millî güvenlik politikasının şekillenmesinde nasıl bir rol oynamaktadır? Kimlik ve jeopolitik faktörler, Türkiye ile TDT arasındaki bağların kurulmasına nasıl katkı sağlamaktadır? Türkiye'nin TDT'ye yönelik dış politika yaklaşımı hangi alanlarda ve araçlar çerçevesinde şekillenmektedir? Türkiye, TDT'nin katkısıyla stratejik özerklik, jeostratejik aktörlük ve küresel güçlere karşı dengeleme politikalarını nasıl icra etmektedir? Bu araştırma soruları, çalışmanın teorik çerçevesi ile bulguları arasındaki bağlantıyı kurarak analiz sürecine yön vermektedir. Nitel araştırma yöntemi kapsamında, devlet kurumlarının yayınları, strateji belgeleri ile politika raporları, devletler arası anlaşmalar, zirve bildirileri, uluslararası kuruluşların belgeleri, düşünce kuruluşlarının analizleri, haber ajanslarının yayınları, akademik literatür ve diğer ilgili kaynaklar analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, Türkiye'nin TDT ve üye devletlerine yönelik uyguladığı çok boyutlu iş birliği politikalarının, Türk dünyasında ortak kimlik, kalkınma ve entegrasyonu desteklediğini göstermektedir. Ayrıca bulgular, bu politikaların Türkiye'ye stratejik özerklik alanı açtığını, Avrasya'daki jeostratejik rolünü güçlendirdiğini ve küresel güçlere karşı dengeleme kapasitesini artırdığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın, Türkiye'nin millî güvenlik politikalarında TDT'nin işlevini, soyut (kimlik) ve somut (jeopolitik) faktörler üzerinden kavramsal ve analitik düzeylerde ortaya koyarak hem akademik literatüre hem de politika yapım süreçlerine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the strategic role of the Organization of Turkic States (OTS) in Türkiye's national security policy from identity-based and geopolitical perspectives. The topic holds significance for Türkiye's policies aimed at enhancing national and regional capacity, leading the integration process in the Turkic world, and strengthening its position among global powers. The study addresses four main research questions: How do identity and geopolitical factors shape Türkiye's national security policy? In what ways do these factors contribute to building ties between Türkiye and the OTS? In which domains and through which instruments is Türkiye's foreign policy approach toward the OTS formulated? How does Türkiye, with the contribution of the OTS, implement strategic autonomy, act as a geostrategic player, and pursue balancing strategies against global powers? These questions connect the theoretical framework to the findings and guide the analytical process. Adopting a qualitative research design, the study analyzes a wide range of sources, including publications of state institutions, strategy documents and policy reports, intergovernmental agreements, summit declarations, documents of international organizations, analyses of think tanks, publications of news agencies, academic literature, and other relevant materials. The findings indicate that Türkiye's multidimensional cooperation policies toward the OTS and its member states support the development of a common identity, economic growth, and integration across the Turkic world. They also show that these policies create space for strategic autonomy, reinforce Türkiye's geostrategic role in Eurasia, and enhance its capacity to balance against global powers. It is expected that the study will contribute to both academic literature and policy-making processes by conceptualizing and analyzing the OTS's function in Türkiye's national security policies through both abstract (identity) and concrete (geopolitical) dimensions.