1858 Arazi Kanunnamesi ve 1929 Toprak Kanunlarının karşılaştırılması ve tarım sektörüne etkileri
Comparison of the 1858 Land Code and the 1929 Land Code and their effects on the agricultural sector
  1. Tez No: 961916
  2. Yazar: ZEYNEP SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tarım reformu kapsamında önemli bir dönüm noktası olan 1945 tarihli Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu ile bu yasanın izleyen yıllarda, 1973 yılına kadar geçirdiği dönüşüm ve etkililiğini incelemektedir. 1945'te yürürlüğe giren bu kanun, Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren hedeflenen tarımsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve topraksız köylülerin üretim sürecine dâhil edilerek toplumsal adaletin sağlanması amacıyla çıkarılmıştır. Araştırma, söz konusu yasanın uygulama alanlarını, karşılaştığı siyasal, toplumsal ve ekonomik engelleri değerlendirmenin yanı sıra, 1945-1973 yılları arasında çıkarılan tamamlayıcı veya düzenleyici nitelikteki yasal düzenlemeleri de analiz etmektedir. Çalışma kapsamında, ilgili yasaların mülkiyet yapısını dönüştürmedeki rolü, tarımsal üretim üzerindeki etkisi, toprak dağılımı politikalarının sınıf temelli sonuçları ve uygulamadaki başarısızlık nedenleri tarihsel belgeler ve resmi kayıtlar ışığında ele alınmıştır. Aynı zamanda bu süreç, dönemin politik aktörlerinin yaklaşımı, toprak ağalarının direnci ve köylülerin beklentileri bağlamında incelenmiştir. Sonuç olarak, 1945'te büyük umutlarla yürürlüğe giren Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu'nun hedeflerine tam anlamıyla ulaşamadığı; bunun temelinde ise uygulama eksiklikleri, siyasal irade yetersizliği ve sınıfsal çıkar çatışmalarının yattığı tespit edilmiştir. 1973 yılına kadar yapılan yasal müdahaleler ise genellikle reformun derinliğini artırmak yerine var olan yapıyı muhafaza etmeye yönelik olmuştur. Bu bağlamda çalışma, Türkiye'de toprak reformu girişimlerinin neden köklü bir dönüşüm yaratamadığını tarihsel bir perspektiften analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Land Distribution Law for Farmers (Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu) enacted in 1945, a pivotal moment in Turkey's agrarian reform efforts, as well as the legislative developments and changes that occurred until 1973. The 1945 law was introduced to support agricultural development—a fundamental goal of the early Republic—and to promote social justice by integrating landless peasants into the production process through land ownership. The research evaluates the implementation scope of the law, the political, social, and economic challenges it faced, and analyzes the supplementary and regulatory legislation passed between 1945 and 1973. It also explores the impact of the law on land ownership structures, its influence on agricultural production, and the class-based consequences of land distribution policies, drawing on historical documents and official records. Additionally, the study situates the reform process within the broader context of the period's political dynamics, including the resistance of large landowners, the role of political actors, and the expectations of rural communities. The findings indicate that the law, although enacted with high hopes, failed to achieve its intended outcomes. The main reasons include implementation deficiencies, lack of political will, and conflicts of interest among social classes. Legislative interventions made until 1973 generally aimed to preserve the status quo rather than deepen the reform. Accordingly, this study offers a historical analysis of why agrarian reform efforts in Turkey did not lead to a transformative change in rural structures.