Player experience in the first hours of action-adventure games: A case study of Ghost of Tsushima
Aksiyon-macera oyunlarının ilk saatinde oyuncu deneyimi: Ghost of Tsushima örneği
- Tez No: 961943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Video oyun endüstrisi zengin ve çeşitli bir alandır, bu nedenle oyunun ilk saatlerindeki oyuncu deneyimini anlamak son derece önemlidir. Oyuncu deneyimi üzerine çok sayıda araştırma bulunmasına rağmen, özellikle prolog bölümlerine veya oyunun ilk saatlerine odaklanan çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışma, aksiyon-macera türündeki Ghost of Tsushima oyununda ilk oyuncu deneyimini araştırmaktadır. Çalışmanın temel amacı, bu süreçte oyuncu deneyimini şekillendiren ana unsurları belirlemektir. Deneyde seçilen oyun Ghost of Tsushima olup, PlayStation 5 üzerinde oynatılmıştır. Çalışmada yaklaşık 45 dakikalık belirli bir prolog bölümü ve GUESSTR ölçeği kullanılmıştır. Toplamda 32 katılımcı dahil edilmiştir. Oynanış sonrasında katılımcılar demografik soruları ve GUESS-TR ölçeğini doldurmuştur. Veriler, her alt boyut ve alt grup için tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Görsel Estetik, İşitsel Estetik ve Keyif boyutları, diğerlerinden daha yüksek skorlarla öne çıkmaktadır. Ayrıca, tür tercihi ve haftalık oyun oynama süresinin oyuncu değerlendirmelerini etkilediği bulunmuştur. Bu bulguları değerlendirirken, örneklem büyüklüğü ve çalışmanın sadece tek bir oyun üzerinde gerçekleştirilmiş olmasının dikkate alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The video game industry is a rich and diverse field, understanding the player experience during the first hours of gameplay is critically important. While there is wide amount of researches on player experience, studies specifically focused on the prologues or initial hours of gameplay remain scarce. This study investigates the initial player experience in the action-adventure game Ghost of Tsushima. The main objective is to identify the key elements of player experience during this process. The selected game for the experiment is Ghost of Tsushima, played on PlayStation 5. The study used a designated prologue sequence, approximately 45 minutes, and the GUESS-TR questionnaire. A total of 32 participants were included. Following gameplay, participants completed demographic questions and the GUESS-TR scale. Data were analysed using descriptive statistics for each subscale and subgroup. Visual Aesthetics, Audio Aesthetics, and Enjoyment are the most prominent dimensions with higher scores than the others. The study also found that genre preference and weekly playtime influence player assessment. When evaluating these findings, it is important to consider the sample size and that this study was conducted with only one game.