Havacılık sektöründe örgütsel güven ile örgütsel değişimin sürdürülebilirlik üzerindeki rolü
The role of organizational trust and organizational change on sustainability in the aviation sector
  1. Tez No: 961942
  2. Yazar: MİRAY MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ATEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı, havacılık sektöründe çalışan bireylerin örgütsel güven ve örgütsel değişim algılarının, sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, insan faktörünün sürdürülebilirlik stratejilerini belirleyici rolünü ortaya koymak amacıyla örgütsel güven, değişim ver sürdlk kavramlarını bütüncül bir bakış açısıyla ele amaktadır. Araştırma nicel bir yöntemle, anket formu aracılığıyla gerçekleştirilmiş; veriler SPSS 23.0 (Statistical Package for the Social Sciences) ve AMOS 24.0 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, örgütsel güven ve örgütsel değişim değişkenlerinin sürdürülebilirlik algısı üzerinde anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca demografik değişkenler açısından bazı gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Özellikle yönetici pozisyonundaki bireylerin sürdürülebilirlik algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, örgütsel güvenin çalışanların kurumsal değerlere olan bağlılığını artırdığını; örgütsel değişimin ise sürdürülebilirlik stratejilerinin uygulanabilirliğini kolaylaştırdığını ortaya koymaktadır. Çalışma, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada içsel örgütsel dinamiklerin en az dışsal çevresel faktörler kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, güven temelli ve değişime açık bir örgüt kültürü, sürdürülebilirlik politikalarının başarısı için temel koşul olarak değerlendirilmektedir. Araştırma sonuçları hem literatüre katkı sağlamakta hem de uygulayıcılar için rehber niteliği taşımaktadır. Kurumlara, sürdürülebilirlik politikalarını insan kaynakları boyutunda yeniden yapılandırmaları önerilmektedir. Gelecek araştırmalarda, farklı sektörler ve yöntemlerle konunun daha derinlemesine incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the impact of organizational trust and organizational change perceptions of individuals working in the aviation sector on the sustainability phenomenon. The study addresses the concepts of organizational trust, change and sustainability from a holistic perspective in order to reveal the determining role of the human factor in sustainability strategies. The research was conducted using a quantitative method, a survey form; the data were analyzed using the SPSS 23.0 and AMOS 24.0 programs. Within the scope of the study, it was determined that organizational trust and organizational change variables significantly predicted the perception of sustainability. In addition, significant differences were found between some groups in terms of demographic variables. It was determined that especially individuals in managerial positions had higher perceptions of sustainability. The findings obtained reveal that organizational trust increases employees' commitment to corporate values; organizational change facilitates the applicability of sustainability strategies. The study shows that internal organizational dynamics are at least as important as external environmental factors in achieving sustainability goals. In this context, an organizational culture based on trust and open to change is considered as the basic condition for the success of sustainability policies. The research results both contribute to the literature and serve as a guide for practitioners. It is recommended that institutions restructure their sustainability policies in terms of human resources. In future studies, it is recommended that the subject be examined in more depth with different sectors and methods.