Farklı oranlarda oluşturulan sorgum/mısır silajında sıkıştırma kuvvetinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of compression force in sorghum/maize silages created at different ratios
- Tez No: 961961
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın temel amacı farklı oranlarda oluşturulan sorgum-mısır silajlarında sıkıştırma kuvvetinin etkilerinin incelemektir. Çalışmalar Tekirdağ Bölgesinde yetiştiriciliği yapılan mısır ve sorgum çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. 2024-2025 silajlık hasat edilen materyaller laboratuvar koşulları için geliştirilen silaj yapım ve veri toplama sisteminde (SVTS) modül-A ünitesinde silolanmıştır. Sistemde sıkıştırma tekniği kullanılarak silolama yapılmıştır. Denemelerde farklı karıştırma grupları üzerinde farklı sıkıştırma kuvvetlerinin etkisini incelemek amacıyla; beş farklı karışım grubu (%100 Mısır, %50 Sorgum-%50 Mısır, %75 Sorgum- %25 Mısır, %75 Mısır- %25 Sorgum, %100 Sorgum) ve dört farklı sıkıştırma kuvveti (200N, 500N, 1000N, 1500N) uygulanmıştır. Yapılan silaj örneklerinde SVTS de bulunan sensör ölçümleri (oksijen, sıcaklık, basınç ve pH) yapılmış ortalama veriler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda sorgum materyalinin silajlık mısır karışımlarında kullanılmasının silaj yapımında olumlu etkiler gösterdiği belirlenmiş ve silaj yapımında sorgum karışımlarının kullanımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of compression force on sorghum-corn silages prepared at different ratios. The study was conducted on corn and sorghum varieties cultivated in the Tekirdağ region. The materials harvested for silage in 2024-2025 were ensiled in the Silage Making and Data Collection System (SVTS) Module-A unit, developed for laboratory conditions. Ensiling was carried out using a compression technique within the system. In the experiments, to examine the effects of different compression forces on various mixture groups, five different mixture groups (%100 Corn, %50 Sorghum - %50 Corn, %75 Sorghum - %25 Corn, %75 Corn - %25 Sorghum, %100 Sorghum) and four different compression forces (200N, 500N, 1000N, 1500N) were applied. Sensor measurements (oxygen, temperature, pressure, and pH) in the SVTS were performed on the silage samples, and average data were evaluated. As a result of the study, it was determined that the use of sorghum material in silage corn mixtures had positive effects on silage production, and the use of sorghum mixtures in silage making was recommended.