Üstün yetenekli bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumları ile sosyal uyum ve benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between gifted students' perceived parental attitudes, social adjustment, and self-perception
- Tez No: 961962
- Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumları ile benlik algısı ve sosyal uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Konya ilinin Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde yer alan Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim görmekte olan 7. ve 8. sınıfa devam eden toplam 268 üstün yetenekli öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Algılanan Ebeveyn Tutum Ölçeği, Offer Benlik İmgesi Ölçeği ve Sosyal Uyum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi, bağımsız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, benlik algısının hem algılanan ebeveyn tutumu hem de sosyal uyum değişkenlerinden anlamlı düzeyde etkilendiğini göstermiştir. Sosyal uyum ile benlik algısı arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuş; sosyal uyum, benlik algısını ebeveyn tutumundan daha güçlü biçimde yordamıştır. Demografik değişkenlere ilişkin bulgulara göre, cinsiyete göre algılanan ebeveyn tutumu farklılık göstermemekte; ancak sınıf düzeyine göre sosyal uyum düzeyleri anlamlı biçimde değişmektedir. Özellikle 7. sınıf öğrencilerinin sosyal uyum düzeylerinin, 8. sınıf öğrencilerine kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu durum, akademik ve sosyal baskıların sınıf düzeyine bağlı olarak farklılık gösterebileceğini düşündürmektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda, üstün yetenekli bireylerin benlik gelişiminde ebeveyn tutumlarının ve sosyal uyum süreçlerinin önemi vurgulanmış; ailelere, eğitimcilere ve psikolojik danışmanlara yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between gifted students' perceived parental attitudes and their levels of self-perception and social adjustment. The research was conducted within the framework of the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 268 gifted students attending the 7th and 8th grades in Science and Art Centers (BİLSEM) located in the Karatay, Meram, and Selçuklu districts of Konya, Türkiye. The data were collected through the Perceived Parental Attitude Scale, the Offer Self-Image Questionnaire, and the Social Adjustment Scale. In the data analysis process, descriptive statistics, Pearson correlation analysis, simple linear regression analysis, independent samples t-test, and one-way ANOVA were employed. The findings revealed that self-perception was significantly influenced by both perceived parental attitude and social adjustment. A moderate and positive relationship was found between social adjustment and self-perception, and social adjustment was found to be a stronger predictor of self-perception compared to parental attitude. According to the analyses of demographic variables, perceived parental attitudes did not differ significantly by gender; however, social adjustment levels varied significantly according to grade level. Specifically, 7th-grade students had higher levels of social adjustment compared to 8th-grade students. This suggests that academic and social pressures may differ depending on the grade level. Based on the results, the study emphasizes the importance of parental attitudes and social adjustment in the self-development of gifted individuals. Accordingly, several recommendations have been proposed for families, educators, and psychological counselors