Denetimli serbestlik uygulamalarının suç oranları üzerine etkisi; Çorlu örneği
The effect of probation practices on crime rates; thecase of Çorlu
- Tez No: 961967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, denetimli serbestlik uygulamalarının suç oranları üzerindeki etkisini incelemektedir. Geleneksel cezalandırma yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen denetimli serbestlik sistemi, bireylerin cezaevine girmeden ya da belli bir süre sonra belli yükümlülüklerin altına sokarak şartlı olarak serbest bırakılmasına dayanmaktadır. Çalışma, Tekirdağ İli Çorlu ilçesinde denetimli serbestlikten yararlanan bireyler örneği üzerinden denetimli serbestlik uygulamalarının suçun tekrarını önlemedeki rolünü ve etkinliğini değerlendirmektedir. Veriler, Çorlu İlçesinde denetimli serbestlikten yararlanan 17 bireyle yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Sonuçlar, denetimli serbestlik uygulamalarının belirli koşullar altında suçun tekrarını azalttığını göstermektedir. Ancak uygulamada yaşanan eksiklikler, sistemin etkinliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle, bireylere verilen yükümlülüklerin denetimindeki eksikler ve topluma kazandırma süreçlerinin yetersiz olması, defaten suç işleyen bireylere uygulanan denetim serbestlik tedbirleri suçun yeniden işlenme riskini artırabilmektedir. Denetimli serbestlik, suçluların topluma kazandırılmasını hedefleyen bir sistem olsada, bu sürecin başarıya ulaşması için bireylerin rehabilitasyon programlarına etkin bir şekilde katılmaları ve takip edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca, bireylerin daha önce işlediği suçları göz önünde bulundurulmadan uygulanan denetimli serbestlik uygulamaları sistemin verimliliğini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of probation practices on crime rates. The probation system, which was developed as an alternative to traditional punishment methods, is based on the conditional release of individuals before they go to prison or after a certain period of time by placing them under certain obligations. The study evaluates the role and effectiveness of probation practices in preventing recurrence of crimes through the example of individuals benefiting from probation in Çorlu district of Tekirdağ Province. The data were obtained from interviews with 17 individual++ benefiting from probation in Çorlu. The results show that probation practices reduce recurrence of crimes under certain conditions. However, deficiencies in practice can negatively affect the effectiveness of the system. In particular, deficiencies in the supervision of the obligations given to individuals and inadequate reintegration processes, and probation applied in cases of repeat crimes can increase the risk of repeating the crime. Although probation is a system that aims to reintegrate criminals into society, individuals must effectively participate in rehabilitation programs and be followed in order for this process to be successful. In addition, probation practices that are implemented without taking into account the individuals' previous crimes affect the efficiency of the system.