Yeme bağımlılığı ve sıkıntıya dayanma kapasitesi ilişkisinde savunma mekanizmalarının aracı rolü
The mediating role of defence mechanisms in the relationship between food addiction and capacity tolerate distress
- Tez No: 961966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yeme bağımlılığı obezitenin ve tıkanırcasına yeme bozukluğu nedenleri arasında sayılsa da bu davranış bağımlılığının her zaman obeziteye ve tıkanırcasına yeme bozukluğuna neden olmadığı çalışmalarda yer almaktadır. Bu çalışmada yeme bağımlılığı davranışını etkileyen nedenler araştırılmak istenmektedir. Çalışmamızda davranış bağımlılıklarından yeme bağımlılığının nedenleri arasında yer alabilecek kavramlardan sıkıntıya dayanma kapasitesi ve savunma mekanizmalarının aracı rolü incelenmiştir. Çalışmamız, 18,5
Özet (Çeviri)
Altough food addiction is considered among the causes of obesity and binge eating disorder, studies have shown that this behavioural addiction does not always cause obesity and binge eating disorder. This study aims to investigate the reasons affecting food addiction behaviour. In our study, we examined the mediating role of the capacity to tolerance distress and defense mechanisms in the concepts that may be among the causes of food addiction among behavioral addictions. Our study was conducted with 385 participants between 18,5