Arkeolojide mağara kazılarında fotoğraflama teknikleri: Keçe Mağarası örneği
Photography tecniques in cave excavations in archaeology: The Keçe Cave example
- Tez No: 961977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN DENİZ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Arşiv, Archeology, Archaeometry, Archive
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Fotoğraf, arkeolojik kazılar ve yüzey araştırmalarında tespit edilen her türlü materyali belgelendirmede en önemli araçlardan birisidir. Günümüzde hızla ilerleyen teknoloji sayesinde fotoğraf makineleri ve ekipmanları, araştırmacılara belgeleme konusunda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu tez, Keçe Mağarası özelinde arkeolojik bir çalışma sırasında eserlerin fotoğraflanmasında kullanılacak doğru ve kullanışlı ekipmanların seçiminden, fotoğraflamada dikkat edilecek ortamların belirlenmesine, fotoğraf çekim tekniklerine, fotoğrafın bilgisayar ortamında düzenlenmesi ve arşivlenmesine kadar olan tüm süreci kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Photography is one of the most important tools for documenting all kinds of materials found in archaeological excavations and surveys. Thanks to today's rapidly advancing technology, cameras and equipment provide great convenience to researchers in documentation. This thesis covers the entire process from selecting the right and useful equipment to be used in photographing artifacts during an archaeological study, specifically in the Keçe Cave, to determining the environments to be considered in photography, to photography techniques, to editing and archiving the photograph in a computer environment.