Ortaokul 5. sınıf eski ve yeni sosyal bilgiler ders kitaplarının kültürel miras unsurları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of old and new social studies textbooks for 5th grade secondary school in terms of cultural heritage elements
- Tez No: 961978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kültürel miras, toplumların tarihi boyunca ortaya koyduğu birikimi, toplumun sahip olduğu doğal, kültürel zenginliği ifade etmektedir. Bireylerin kimlik ve aidiyet duygusu geliştirmesi, kültürel mirasına karşı farkındalık ve koruma bilinci geliştirmesi, evrensel mirasın farkına varması gibi nedenlerle kültürel miras genç bireylere öğretilmelidir. Eğitim kurumlarında kültürel mirasın öğretimi/öğrenimi açısından en müsait alanlardan biri Sosyal Bilgiler dersleridir. Sosyal Bilgiler dersinin Birden fazla disiplini aynı ders çatısı altında sunması kültürel mirasın çeşitli yönleriyle öğrenilmesine imkân tanımaktadır. Bu araştırmada amaç, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan ve 2024-2025 eğitim-öğretim ders yılında okutulmaya başlanan Ortaokul 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı ile bir önceki dönem okutulan ders kitabını kültürel miras unsurları açısından incelemektir. Model kapsamında kademeli bir değişim planlanmıştır ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılında ortaokul düzeyinde ilk önce 5. sınıf ders kitapları yenilenmiştir. Araştırmaya konu ders kitabı seçiminde yalnızca erişilebilirlik temelli değil; aynı zamanda içeriksel çeşitlilik, pedagojik önem ve müfredat geçiş sürecinin temsil gücü dikkate alınmak istenmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup doküman incelemesi yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında; her iki ders kitabında da kültürel miras konularının işlendiği görülmüştür. Ancak eski ders kitabında ünite ve kazanım sayısı daha fazla olmasına rağmen kültürel miras konularının belirli ünitelerde yoğunlaştığı dikkati çekmiştir. Yeni ders kitabında ise kültürel miras konularının yine belirli ünitelerde yoğunlaştığı, fakat diğer ünitelerde de bu konulardan bahsedildiği yani daha dengeli ve bütüncül bir yapı gösterdiği görülmüştür. Yine eski ders kitabına göre yeni ders kitabındaki performans görevleri ve sınıf içi uygulamaların öğrencileri bu konuda üst düzey düşünme ve uygulama becerileri kazandırmaya yönelik avantaj sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage refers to the accumulation of societies throughout history and the natural and cultural richness of the society. Cultural heritage should be taught to young individuals for reasons such as developing a sense of identity and belonging, developing awareness and protection consciousness towards cultural heritage, and recognising universal heritage. One of the most suitable areas for teaching/learning cultural heritage in educational institutions is Social Studies courses. The fact that the Social Studies course offers more than one discipline under the same course roof allows cultural heritage to be learnt in various aspects. The aim of this study is to examine the 5th grade Social Studies textbook prepared within the scope of the Turkish Century Education Model and started to be taught in the 2024-2025 academic year and the textbook taught in the previous term in terms of cultural heritage elements. Within the scope of the model, a gradual change was planned and in the 2024-2025 academic year, the 5th grade textbooks were first renewed at the secondary school level. The selection of the textbook subject to the research was not only based on accessibility, but also on contextual diversity, pedagogical importance and representativeness of the curriculum transition process. Qualitative research approach was adopted as the research method and document analysis was conducted. The data obtained were analysed by descriptive analysis method. When the results obtained were analysed, it was seen that cultural heritage topics were covered in both textbooks. However, although the number of units and achievements in the old textbook was higher, it was noteworthy that cultural heritage issues were concentrated in certain units. In the new textbook, on the other hand, it was observed that cultural heritage topics were again concentrated in certain units, but these topics were also mentioned in other units, that is, it showed a more balanced and holistic structure. Again, compared to the old textbook, it was determined that the performance tasks and in-class applications in the new textbook provide an advantage for students to gain high-level thinking and application skills in this subject.