Türk aşiretlerinin kültürel yapısının ve göçlerinin Selçuklu Devletine etkisi
The impack of the cultural makeup and migration of Turkish tribes on the Seljuk State
- Tez No: 961990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KÖKSAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Oğuz Türkleri, X. yy'da Aral gölü etrafında aşiretler halinde yaşamaktaydı. Onların diğer Türk boyları ile benzerlik gösteren kendine özgü kültürel yapısı vardı. Bu kültürel yapı, onların Müslüman olmalarında, göç etmelerinde ve büyük siyasi organizasyonlar kurmalarında etkili olmuştu.Müslüman olduktan sonra kurdukları en büyük siyasi organizasyon şüphesiz ki; Büyük Selçuklu Devletiydi. Selçukluların Dandanakan savaşına gelinceye kadar Türk aşiretlerinden müteşekkil bir beylik olduğu birinci el kaynaklarca verilen bilgilerden anlaşılmaktadır. Selçukluların diğer Türk aşiretlerini siyasi bir organizasyon çatısı altında örgütleyebilmeleri, göçleri ve daha sonra olağan üstü bir gelişim göstererek bir aşiretten bir imparatorluk yönetecek seviyeye yükselmeleri, bu kültürel yapı ile bağlantılıdır. Tezimiz kapsamında Türk aşiretlerinin öncelikle kültürel yapısı üzerinde durulacak ve göçlerinin sebepleri izah edilecektir. Daha sonra bu göçlerin, Büyük Selçuklu Devletine olan etkileri gösterilecektir. Bu tezin maksadı, var olan belge ve bulguların peşinden giderek, çevirisi yapılmış birinci elden kaynakların verdiği bilgileri kullanarak ve yorumlarıyla bu dönemin karanlık yönlerini aydınlatmış olan araştırmacıların yorum ve düşüncelerinden istifade ederek, Büyük Selçuklu Devleti'nin gelişimini açıklamak, bu gelişim içinde göç eden Türk aşiretlerinin rollerini göstermek ve bu aşiretlerin ne gibi katkılar yapmış olduğunu doğru bir biçimde tespit etmektir. Giriş bölümünde Büyük Selçuklu Devletinden kısaca bahsedilmiş ve tezde kullanılan birinci el kaynakların isimleri verilmiş, birinci bölümde Türk aşiretlerinin özellikleri üzerinde durulmuş,ikinci bölümde Türk göçleri sıra ile anlatılmış, üçüncü bölümde göçlerin sebepleri izah edilmiş, dördüncü bölümde ise göçlerin tesirleri ele alınmıştır.Sonuç bölümünde, verilen bilgilerden elde edilen netice ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Oghuz Turks lived in tribes around the Aral Sea in the tenth century. They had a unique cultural makeup that was similar to other Turkish tribes. This cultural makeup was a factor in their conversion to Islam, their migration and the way they established large political structures. The largest political structure they established after converting to Islam was undoubtedly the Seljuk Empire. Information obtained from first-hand sources reveals that the Seljuks were a chiefdom composed of Turkish tribes until the Battle of Dandanaqan. The Seljuks' ability to organize other Turkish tribes under a political structure, their migration and later their extraordinary development from tribal organization to ruling an empire all arise from their cultural makeup. This thesis will first describe the cultural makeup of these Turkish tribes and the reasons for their migration. Next, the effects that their migration had on the Seljuk Empire will be presented. The aim of this thesis is to explain how the Seljuk Empire developed by examining existing documents and research, using information provided by translations of first-hand sources and making use of the work of researchers who have shed light on this period. In the final analysis, this thesis will show the roles that migrating Turkish tribes played in this development and to clearly identify what kind of contributions these tribes made. The introduction briefly describes the Seljuk Empire and gives the names of the first-hand sources used in the thesis. The first section presents the characteristics of the Turkish tribes. The second section describes the various migrations of Turkish tribes. The third section explains the reasons for the migrations. The fourth section discusses the effects of the migrations. The final section presents the conclusions generated by this research.