Afetlerin ulusal güvenliğe etkileri
Effects of disasters on national security
  1. Tez No: 961991
  2. Yazar: CÜNEYT GÜRSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ulusal güvenlik, yalnızca dış askeri tehditlere karşı değil; aynı zamanda iç tehditlere, sosyal istikrarsızlıklara ve doğal afetlere karşı da korunması gereken bir olgudur. Afetler, modern güvenlik paradigmaları çerçevesinde yalnızca insani müdahale gerektiren felaketler değil, aynı zamanda kamu düzenini, devlet kapasitesini ve stratejik altyapıyı tehdit eden çok boyutlu krizler olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, afetlerin ulusal güvenlik üzerindeki etkileri çeşitli yönleriyle incelenmiş; özellikle kriz yönetimi, iç güvenlik, bilgi güvenliği ve savunma planlaması açısından stratejik tehdit oluşturdukları vurgulanmıştır. Türkiye gibi afet riski yüksek ülkelerde afet yönetimi, sadece sivil müdahale kapasitesiyle değil, aynı zamanda savunma planlamalarıyla entegre biçimde ele alınmalıdır. Bu kapsamda çalışmada afet öncesi, sırası ve sonrasına yönelik stratejiler ile afetlerin kamu otoritesi, kritik altyapı, sosyal bütünlük ve bilgi akışı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Özellikle 2023 Kahramanmaraş depremleri gibi örnekler üzerinden kamu kurumlarının, kolluk kuvvetlerinin ve askeri unsurların kriz anındaki koordinasyonunun önemi ortaya konmuştur. Bu tez çalışması afetlerin güvenlik politikaları içinde stratejik bir konuma sahip olduğunu ve afet yönetimi süreçlerinin ulusal güvenlik stratejileriyle entegre edilmesinin zorunlu hale geldiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
National security must be protected not only against external military threats, but also against internal threats, social instability, and natural disasters. Within the framework of modern security paradigms, disasters are no longer seen merely as humanitarian crises but as complex, multi-dimensional threats that endanger public order, state capacity, and strategic infrastructure. This study examines the impacts of disasters on national security from various angles, emphasizing their strategic threat potential, particularly in terms of crisis management, internal security, information security, and defense planning. In disaster-prone countries like Türkiye, disaster management must be addressed not only through civilian intervention capacity but also through integration with national defense planning. In this context, this study evaluates strategies for pre-disaster, during-disaster, and post-disaster phases and analyzes the effects of disasters on public authority, critical infrastructure, social cohesion, and information flow. The 2023 Kahramanmaraş earthquakes are specifically discussed to highlight the importance of coordination among public institutions, law enforcement, and military units during crises. Ultimately, this thesis demonstrates that disasters occupy a strategic position within national security policies and that the integration of disaster management processes with national security strategies has become an imperative necessity.