2004 fen ve teknoloji, 2013 ve 2018 fen bilimleri dersi öğretim programlarında kimya bilim içeriğinin belirlenmesi ve karşılaştırmalı analizi
Determination and comparative analysis of chemistry science content in 2004 scince and tecnology, 2013 and 2018 science teaching programs
  1. Tez No: 961989
  2. Yazar: SEVGİ İMREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, i) Kimya alan içeriğinin (kanun-yasa, teori-kuram, ilkeprensip, olay, deney, hipotez) belirlenmesi ve ii) 2004 Fen ve Teknoloji (FenTk ÖPrg.) 2013, 2018 3-8. Sınıflar Fen bilimleri öğretim programındaki (Fen-Bil. ÖPrg.) kazanımların Kimya alanı içeriğini kapsama düzeyinin tespiti amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Çalışmanın birinci basamağında, üniversitelerde okutulan güncel temel ders kitapları, internet ortamında erişilebilen çeşitli bilimsel kaynaklar taranarak kimya bilim alanındaki yasa, teori, ilke, olay, deney ve hipotezler bir tablo haline getirilmiştir. Toplamda 20 yasa, 20 teori, 6 ilke, 21 olay, 7 Deney ve 1 Hipotez belirlenmiştir. Tablolaştırılan kimya alanı içeriklerine ilişkin bir alan uzmanından görüş alınmıştır. Görüş doğrultusunda Avogadro hipotezi, Avogadro İlkesi olarak değiştirilmiş ve hipotez başlığı tablodan kaldırılmıştır. Çalışmanın ikinci basamağında 2004 FenTk ÖPrg. 2013, 2018 3-8. Sınıflar Fen-Bil ÖPrg. Kimya alanı içeriğini kapsama düzeyini belirlemek amacıyla 8. Sınıf düzeyinde ön çalışma yapılmıştır. Bu aşamada tablolaştırılan kimya alanındaki kanun, teori, ilke, olay ve deneylerin, 8. Sınıf düzeyinde öğrenme alanlarındaki hangi kazanımlarla doğrudan veya dolaylı biçimde ilgili olduğuna yönelik araştırmacı ve alan uzmanı bir tarama yapmıştır. Araştırmacı ve alan uzmanının elde ettikleri verilerin bütünüyle örtüşmesi nedeniyle bundan sonraki çalışma araştırmacı tarafından sürdürülmüştür. Araştırma sonucunda 20 teori (kuram), 7 ilke(prensip), 20 kanun(yasa), 21 olay ve 7 deney tespit edilmiştir. Kimya alan içeriğiyle doğrudan ve/veya dolaylı ilişkilendirmenin en fazla yapıldığı öğretim programının 2004 FenTk ÖPrg. olduğu ve alan içeriğinin kazanımlarla ilişkilendirilmesi aşamasında üç öğrenim programının kazanımlarının içerik ilişkilendirmesinde birbirine benzer ilişkilendirmelerin olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen sonuçların Fen-Bil ÖPrg.nda bulunması gereken kimya içerik kapsamı açısından önemi ve diğer öğrenme alanlarına (canlılar ve yaşam, dünya ve evren, fiziksel süreçler) olan etkisi tartışılarak, önemli görülen hususlarda önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Fen ve Teknoloji, Fen Bilimleri Öğretim Programı, Doküman analizi, Kimya içeriği
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to i) determine the content of the field of Chemistry Science (law-law, theory-theory, principle-principle, event, experiment, hypothesis) and ii) determine the level of coverage of the content of the field of Chemistry Science by the achievements in the 2018 3-8th grade Science curriculum. Document analysis, a qualitative research method, was used for data collection in the study. In the first stage of the study, current basic university textbooks and various scientific resources accessible on the internet were scanned to compile a table of laws, theories, principles, events, experiments, and hypotheses in the field of chemistry. A total of 20 laws, 20 theories, 6 principles, 21 events, 7 experiments, and 1 hypothesis were identified. An opinion was obtained from a field expert regarding the tabulated chemistry content. Based on the opinion, Avogadro's hypothesis was changed to Avogadro's Principle, and the hypothesis title was removed from the table. In the second stage of the study, a preliminary study was conducted at the 8th grade level to determine the level of coverage of the content of the 2004 Science and Technology Program, 2013, and 2018 3rd-8th Grade Science and Technology Program in Chemistry. In this stage, the researcher and the field expert conducted a review to determine which objectives in the 8th grade learning areas the tabulated chemistry laws, theories, principles, events, and experiments were directly or indirectly related to. Because the data obtained by the researcher and the field expert completely overlapped, the researcher continued the next study. As a result of the research, 20 theories, 7 principles, 20 laws, 21 events, and 7 experiments were identified. The 2004 Science Curriculum with the highest number of direct and/or indirect connections to chemistry content was observed, and during the phase of linking field content to outcomes, similar connections were found between the three curriculum outcomes in their content connections. The importance of the results obtained in the study in terms of the scope of the chemistry content that should be included in the Science and Technology Program and its impact on other learning areas (living things and life, the world and the universe, physical processes) were discussed and suggestions were made on important issues. KEY WORDS: Science Course Curriculum, Document analysis, Chemistry content