Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının yönetişim yapıları: Fatf 8. tavsiyesi üzerine bir değerlendirme
Governance structures of non-profit organizations in Türkiye: An assessment of fatf recommendation 8
- Tez No: 962016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sivil toplum, bireylerin ortak düşünce ve amaçlar çerçevesinde bir araya geldiği devlet dışı alan olarak karşımıza çıkarken sivil toplum kuruluşları (STK) bu alanın organizasyonel bir yapı olarak somutlaşmış halidir. Farklı örgütlenme türlerinde dönüşüm süreci geçiren STK'lar, hayatın her alanında ve küresel boyutta önemli bir yere sahiptir. STK'lar, politika yapım ve demokrasinin geliştirilmesi süreci ile birlikte günden güne daha fazla etki alanına sahip olmaktadır. STK'ların dönüşümü ve genişleyen etki alanı sonucu daha etkin, hesap verebilir ve şeffaf bir yönetim sistemine ihtiyacı doğmuştur. STK'ların yönetişim ilkelerine uyum içinde yönetilmesi; sürdürülebilirlik, güven, faaliyetlerin etkin yürütülmesi ve meşru faaliyetlerin suistimal edilmesi gibi risk unsurlarından korunması küresel boyutta önemli bir faktördür. Terörizmin finansmanı ve suç gelirlerinin aklanmasıyla mücadele kapsamında küresel düzeyde standart belirleyen ve ülkelerin bu standartlara uyumunu değerlendiren FATF (Mali Eylem Görev Gücü), bu suçlarla mücadeleyi geliştirmek amacıyla 40 Tavsiyeyi yayımlamıştır. STK'ların terörizmin finansmanı riskinden korunması ile önleyici ve bastırıcı tedbirler geliştirilmesi konusunda FATF, 8 No'lu Tavsiyeyi geliştirmiştir. Türkiye, FATF üyesi ülkelerden olup, FATF Standartlarına ilişkin artan bir uyum süreci içindedir. Dolayısıyla Türkiye, 8 No'lu Tavsiyeye uyum kapsamında iyileştirici politikalar, mevzuat değişiklikleri ve STK'lar ile iş birliği ve koordinasyon faaliyetleri yürütmektedir. Türkiye, uyguladığı politika ve mevzuat çerçevesinde STK'lardan eleştiri alabilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma kapsamında öncelikle sivil toplum ve sivil toplum kuruluşu kavramının anlaşılması hedeflenmiş, STK'ların uluslararası tarihi gelişimi incelenerek FATF'in kuruluşu, görev ve yetki alanı ile STK'ları ele alan standartları incelenmiş ve FATF değerlendirmeleri bağlamında Türkiye'nin STK'lar konusunda gelişimi ele alınarak Türkiye uygulamaları ve bu uygulamaların STK'lara yansımaları bağlamında iyileştirme önerileri getirmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Civil society represents the non-state sphere where individuals come together around shared ideas and objectives, while non-profit organizations (NPOs) embody this sphere in an organizational form. NPOs, which have undergone transformation across various organizational models, hold a significant place in all areas of life at both national and global levels. With their growing role in policy-making and democratic development processes, NPOs have increasingly expanded their sphere of influence. This transformation and expanding impact have created a need for more effective, accountable, and transparent governance systems. Managing NPOs in compliance with governance principles is a critical factor globally for ensuring sustainability, trust, effective operations, and protection from risks such as the abuse of legitimate activities. Within the framework of combating terrorist financing (TF) and money laundering (ML), the Financial Action Task Force (FATF) serves as the global standard-setter, evaluating countries' compliance with its recommendations. To address TF risks to the non-profit sector and to develop preventive and suppressive measures, FATF has issued Recommendation 8. Türkiye, as a FATF member, has been engaged in a progressive alignment with FATF Standards. In this regard, Türkiye implements remedial policies, legislative amendments, and initiatives to foster cooperation and coordination with NPOs within the scope of Recommendation 8 compliance. However, such measures may attract criticism from NPOs. Accordingly, this study first aims to conceptualize civil society and NPOs, examine their international historical development, analyze FATF's establishment, mandate, and NPO-related standards, and assess Türkiye's progress and practices in this field, offering recommendations for improvement in light of FATF evaluations.