Ekonomik ve sosyal boyutlarıyla Tacikistan'dan Rusya'ya göç: Nedenler, dinamikler
Migration from Tajikistan to Russia in its economic and social dimensions: Reasons and dynamics
  1. Tez No: 962022
  2. Yazar: MIRZOALI KURBONALII BAROTZODA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Tacikistan vatandaşlarının Rusya'ya göç olgusunu ekonomik ve sosyal açıdan incelemektedir. Araştırmada, göçün göçmenlerin günlük temel ihtiyaçlarını karşılamanın, işsizlik oranını azaltmanın ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmenin bir aracı olduğu belirtilmektedir. Günümüz dünyasında sosyal ve ekonomik bir olgu olarak göç, göçmenin kendisine, gönderici ülkeye ve kabul edici ülkeye çeşitli etkilerde bulunmaktadir. Tacik göçmenler de ekonomik, sosyal, psikolojik ve diğer etkenlerin etkisi altındadırlar. Bu araştırmada, Tacikistan vatandaşlarının Rusya'ya göç etmesinin başlıca nedenleri arasında iş imkanlarının yetersizliği, bireysel gelişim olanakları ve ülkedeki sınırlı ekonomik koşullar olduğu ifade edilmektedir. Göç, birçok aile için temel bir gelir kaynağı olup, göçmenlerin ülkelerine gönderdikleri para transferleri, halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesinde ve ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of migration from Tajikistan to Russia from both economic and social perspectives. It highlights that migration serves as a means to meet migrants' basic daily needs, reduce unemployment, and improve the living conditions of the population. In today's world, migration is a social and economic phenomenon that affects not only the migrants themselves but also the sending and receiving countries in various ways. Tajik migrants are influenced by a range of factors, including economic, social, psychological, and other determinants. The study identifies the main reasons behind the migration of Tajik citizens to Russia as limited job opportunities, the pursuit of personal development, and the country's constrained economic conditions. Migration constitutes a primary source of income for many families, and the remittances sent by migrants play a significant role in enhancing living standards and supporting the national economy.