Üniversite kampüslerinin çevresel sürdürülebilirliği: Bursa Teknik üniversitesi örneği
Environmental sustainability of university campuses: The case of Bursa Technical University
  1. Tez No: 962023
  2. Yazar: NİSA TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çağımızın en büyük problemlerinden olan küresel ısınma ve iklim değişikliği beraberinde diğer su ve gıda kıtlığı, enerji krizleri gibi çevresel problemleri de getirmiştir. Her geçen gün artan çevresel felaketlere uluslararası düzeyde sürdürülebilirlik ile ilgili önlemler gündeme getirilmiştir. Bu sürdürülebilirlik uygulamalarından biri de yeşil kampüs çalışmalarıdır. Bu çalışmada yeşil kampüs temeli olan Green Metric değerlendirme yönteminden bahsedilmiş olup çalışma alanı olarak Bursa Teknik Üniversitesi belirlenmiştir. Üniversite ilk kez 2022 yılında Green Metric sıralamasına katılım sağlamış olup çalışmada 2022, 2023 ve 2024 yılı verileri karşılaştırılarak değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonucunda üç yıl arasında olan puan artışında en büyük etkenin akıllı kampüs uygulamalarında olduğu, kurum içerisinde yeşil bina çalışmalarına önem verildiği, enerji ve iklim değişikliği derecelendirmesinde başarılı çalışmalar yaptığı gözlemlenmiştir. Bu araştırma sonucu ile hem çalışma alanı olan Bursa Teknik Üniversitesinde hem de yeşil kampüs uygulamalarına yer veren diğer yükseköğretim kurumlarında yapılabilecek faaliyetlere yardımcı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change, two of the greatest problems of our time, have brought with them other environmental problems such as water and food shortages and energy crises. With environmental disasters increasing day by day, measures related to sustainability have been brought to the agenda at the international level. One such sustainability initiative is the green campus project. This study discusses the Green Metric evaluation method, which forms the basis of green campuses, with Bursa Technical University selected as the study area. The university participated in the Green Metric ranking for the first time in 2022, and the study compared and evaluated data from 2022, 2023, and 2024. The results of the study revealed that the most significant factor in the increase in scores over the three years was smart campus applications, that the institution placed importance on green building initiatives, and that it achieved successful results in energy and climate change ratings. The aim of this research is to provide guidance for activities that can be carried out both at Bursa Technical University, the study area, and at other higher education institutions that implement green campus initiatives.