İran ekonomisinde makro-kritik dinamikler: Ampirik bir analiz
Macro-critical dynamics in the Iranian economy: An empirical analysis
- Tez No: 962021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, İran ekonomisinde temel makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkileri teorik ve ampirik açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, özellikle enerji gelirlerine yüksek düzeyde bağımlı, yapısal kırılganlıkları olan ve uzun yıllardır uluslararası yaptırımlara maruz kalan İran ekonomisinde, büyüme, gelir dağılımı, işsizlik, Barro-Hanke Yoksulluk Endeksi, enflasyon, faiz oranları, cari açık ve petrol fiyatları arasındaki çok yönlü etkileşimleri ele alarak özgün katkılar sunmayı hedeflemiştir. Tez kapsamında 1990–2023 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak öncelikle değişkenlerin durağanlık düzeyleri ADF ve LM testleriyle analiz edilmiştir. Ardından değişkenler arasında Granger nedensellik analizleri yoluyla kısa ve uzun dönemli etkiler ortaya konmuştur. Ampirik bulgular, Barro-Hanke Yoksulluk Endeksi'nin cari açık, gelir dağılımı, faiz oranı ve petrol fiyatlarından anlamlı şekilde etkilendiğini; enflasyonun ise Barro-Hanke Endeksi, Gini katsayısı, petrol fiyatları ve cari açık gibi değişkenlerle nedensel ilişkiler kurduğunu göstermiştir. Büyüme yalnızca Barro-Hanke Endeksi tarafından açıklanırken, faiz, cari açık ve işsizlik değişkenlerinin modelde nedensel olarak etkilenmediği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, İran'da makroekonomik dengesizliklerin yalnızca klasik para ve maliye politikalarıyla değil, sosyal refah politikaları, enerji sektöründeki reformlar ve ekonomik çeşitlendirme stratejileriyle birlikte ele alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Tez, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, sosyal adalet ve ekonomik kırılganlıklar arasında bağ kurarak sadece akademik literatüre değil, politika yapım süreçlerine de katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the relationships between key macroeconomic indicators in the Iranian economy from a theoretical and empirical perspective. The study aims to make original contributions by addressing the multifaceted interactions between growth, income distribution, unemployment, the Barro-Hanke Poverty Index, inflation, interest rates, current account deficit, and oil prices in an economy like Iran, which is highly dependent on energy revenues, has structural vulnerabilities, and has been subject to international sanctions for many years. Within the scope of the thesis, using annual data for the period 1990-2023, the stationarity levels of the variables were first analyzed with ADF and LM tests. Then, cointegration relationships among variables are investigated, and short- and long-run effects are revealed through Granger causality analyses. Empirical findings show that the Barro-Hanke Poverty Index is significantly affected by the current account deficit, income distribution, interest rate, and oil prices, while inflation has causal relationships with the Barro-Hanke Index, Gini coefficient, oil prices, and the current account deficit. While growth is explained only by the Barro-Hanke Index, interest rate, current account deficit, and unemployment variables are not causally affected in the model. In line with the results obtained, it is emphasized that macroeconomic imbalances in Iran should be addressed not only with classical monetary and fiscal policies but also with social welfare policies, reforms in the energy sector and economic diversification strategies. By linking multidimensional poverty measures, social justice, and economic vulnerabilities, the thesis aims to contribute not only to the academic literature but also to policy-making processes.