Kira kontrolünün etkileri: Türkiye'den nedensel kanıtlar
The effect of rent control: Causal evidence from Türkiye
  1. Tez No: 962099
  2. Yazar: BARAN YELER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Türkiye'de 11 Haziran 2022 tarihinde kira bedellerindeki artışı %25'le sınırlandıran yasa değişikliğinin sadece konutlara uygulanması ve işyerleri için herhangi bir düzenlemenin yapılmamasının beraberinde getirdiği yarı-deneysel varyasyondan faydalanarak, kira kontrolü uygulamasının müdahale edilen gruptaki kira bedelleri üzerindeki etkisini incelemiştir. Endeksa adlı teknoloji şirketinden elde edilen gayrimenkul birim kiralarından ve TÜİK anket verilerinden faydalanan bu tez, Farkların Farkı Metodunu kullanmıştır. Temel bulgular, yasada yapılan bu değişikliğin, konut kira bedellerinde işyeri kiralarına kıyasla %19 ile %25 arası oranlarda artışa sebep olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of rent control on residential rental prices by exploiting the quasi-experimental variation arising from the legislative change in Türkiye on June 11, 2022. The law limited rent increases to a maximum of 25% for residential properties, while no such regulation was introduced for commercial properties. Utilizing unit rental price data from the technology company Endeksa and survey data from TurkStat, the study employs the Difference-in-Differences (DID) Method. The main findings indicate that the legislative change led to an increase in residential rents by approximately 19% to 25% relative to commercial rents.