İnternete erişimin engellenmesi
Restriction of access to the internet
  1. Tez No: 962098
  2. Yazar: SENA ÇALIŞKAN GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
5651 sayılı Kanun, internet ortamında işlenen suçlar ile hızlı ve etkin mücadele edebilmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç uğruna en çok ifade özgürlüğüne ve basın özgürlüğüne yargı kararı olmaksızın, ölçüsüz ve keyfi şekilde müdahale edilmektedir. 5651 sayılı Kanun üzerinde defalarca değişiklik yapılmasına, bazı hükümlerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine, birçok yeni, ek ve geçici madde getirilmesine rağmen sıklıkla bireysel başvuruya ve soyut norm denetimine konu edilmesi anılan kanunun tamamının yapısal bir bozukluğa sahip olduğunu göstermektedir. Bütün bu eksiklikler göz önünde bulundurulduğunda 5651 sayılı Kanunda yer alan içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi tedbirlerinin incelenmesi ve bu tedbirlerin Anayasa'ya ve AİHS'e uygunluğunun değerlendirilmesi gerekmiştir.
Özet (Çeviri)
Law No. 5651 aims to ensure a rapid and effective response to crimes committed in the digital environment. However, in pursuit of this aim, freedom of expression and freedom of the press are frequently subjected to arbitrary, disproportionate, and non-judicial interferences. Despite numerous amendments to Law No. 5651, the annulment of certain provisions by the Constitutional Court, and the introduction of various new, additional, and provisional articles, the law continues to be the subject of individual applications and abstract norm review cases. This persistent legal challenge indicates a structural deficiency inherent in the entirety of the law. In light of these deficiencies, it has become necessary to examine the legal measures of content removal and/or access blocking stipulated under Law No. 5651 and to assess their compatibility with the Constitution and the European Convention on Human Rights (ECHR).