Toplumsal tipler, kentlilik bilinci ve muhacirler: Karaman örneği
Social types, urban awareness and migrants: The case of Karaman
- Tez No: 962104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Karaman ilinde yaşayan muhacir toplulukların kentlilik bilinci ve toplumsal uyum (entegrasyon) süreçlerini anlamayı amaçlamaktadır. Göç, tarih boyunca bireylerin yer değiştirmesine, yeni bir hayata başlamasına neden olan önemli bir toplumsal olgu olarak hem bireysel hem de toplumsal düzeyde çok yönlü etkiler yaratmaktadır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun Bu çalışma, Karaman ilinde yaşayan muhacir toplulukların kentlilik bilinci ve toplumsal uyum (entegrasyon) süreçlerini anlamayı amaçlamaktadır. Karaman özelinde muhacir toplulukların toplumsal görünürlüğünü ve kent yaşamıyla kurdukları ilişkiyi derinlemesine analiz ederek literatüre yerel düzeyde katkı sunmayı hedeflemektedir. Göç, tarih boyunca bireylerin yer değiştirmesine, yeni bir hayata başlamasına neden olan önemli bir toplumsal olgu olarak hem bireysel hem de toplumsal düzeyde çok yönlü etkiler yaratmaktadır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte Türkiye'ye yönelen göç hareketleri, beraberinde yeni kimlik biçimleri, sosyal yapılar ve yerleşim örüntüleri getirmiştir. Karaman ili, bu bağlamda farklı dönemlerde Kafkasya, Balkanlar, Bulgaristan, Romanya ve Ortadoğu gibi coğrafyalardan gelen muhacir grupların iskân edildiği önemli bir göç merkezidir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış; yarı yapılandırılmış mülakat tekniğiyle 20 katılımcıdan derinlemesine veri toplanmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve kentlilik bilinci, kültürel kimlik, sosyo-ekonomik konumlanma ve dijital iletişim olmak üzere dört ana başlık altında değerlendirilmiştir. Bulgular, muhacirlerin kentle uyum süreçlerinde yüksek düzeyde entegrasyon sağladığını, kimliklerini açıkça ifade edebildiklerini ve kültürel miraslarını büyük ölçüde sürdürdüklerini ortaya koymaktadır. Katılımcılar, dijital iletişim araçlarını aktif biçimde kullanarak hem kendi toplulukları içinde etkileşim kurmakta hem de diaspora bağlarını canlı tutmaktadır. Çalışma, kentlilik bilincini sadece fiziksel mekânla değil, aidiyet, toplumsal katılım ve kültürel süreklilik ekseninde değerlendirmektedir. Ayrıca, teknolojik araçların diaspora bağlarının korunmasında etkin rol oynadığı belirlenmiştir. dağılmasıyla birlikte Türkiye'ye yönelen göç hareketleri, beraberinde yeni kimlik biçimleri, sosyal yapılar ve yerleşim örüntüleri getirmiştir. Karaman ili, bu bağlamda farklı dönemlerde Kafkasya, Balkanlar, Bulgaristan, Romanya ve Ortadoğu gibi coğrafyalardan gelen muhacir grupların iskân edildiği önemli bir göç merkezidir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış; yarı yapılandırılmış mülakat tekniğiyle 20 katılımcıdan derinlemesine veri toplanmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve kentlilik bilinci, kültürel kimlik, sosyo-ekonomik konumlanma ve dijital iletişim olmak üzere dört ana başlık altında değerlendirilmiştir. Bulgular, muhacirlerin kentle uyum süreçlerinde yüksek düzeyde entegrasyon sağladığını, kimliklerini açıkça ifade edebildiklerini ve kültürel miraslarını büyük ölçüde sürdürdüklerini ortaya koymaktadır. Katılımcılar, dijital iletişim araçlarını aktif biçimde kullanarak hem kendi toplulukları içinde etkileşim kurmakta hem de diaspora bağlarını canlı tutmaktadır. Çalışma, kentlilik bilincini sadece fiziksel mekânla değil, aidiyet, toplumsal katılım ve kültürel süreklilik ekseninde değerlendirmektedir. Ayrıca, teknolojik araçların diaspora bağlarının korunmasında etkin rol oynadığı belirlenmiştir. Ayrıca bu tez çalışması Karaman özelinde muhacir toplulukların toplumsal görünürlüğünü ve kent yaşamıyla kurdukları ilişkiyi derinlemesine analiz ederek literatüre yerel düzeyde katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the urban awareness and social integration processes of migrant communities living in Karaman province. It aims to contribute to the literature at the local level by deeply analysing the social visibility of migrant communities in Karaman and their relationship with urban life. Throughout history, migration has been an important social phenomenon that has caused individuals to relocate and start a new life, creating multifaceted effects at both the individual and social levels. In particular, the migration movements towards Turkey following the collapse of the Ottoman Empire brought with them new forms of identity, social structures and settlement patterns. In this context, Karaman Province is an important migration centre where migrant groups from regions such as the Caucasus, the Balkans, Bulgaria, Romania and the Middle East have settled at different times. Qualitative methods were used in the study, and in-depth data was collected from 20 participants using semi-structured interview techniques. The data were analysed using thematic analysis and evaluated under four main headings: urban consciousness, cultural identity, socio-economic positioning, and digital communication. The findings reveal that migrants have achieved a high level of integration in their adaptation processes, are able to express their identities openly, and have largely preserved their cultural heritage. Participants actively use digital communication tools to interact within their own communities and maintain their diaspora ties. The study evaluates urban consciousness not only in terms of physical space but also in terms of belonging, social participation, and cultural continuity. Additionally, it was determined that technological tools play an effective role in maintaining diaspora ties.