Turizm tüketicisini anlamak: Bireysel gezginlerin yurt dışı seyahat tüketimini etkileyen içsel ve dışsal faktörler
Understanding the tourism consumer: internal and external factors affecting individual travelers' overseas travel consumption
- Tez No: 962148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESER LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Turizm, Advertising, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yurt dışı seyahati planlayan turistlerin seyahat tercihlerinde rol oynayan birçok içsel ve dışsal faktör bulunmaktadır. Bu çalışma bu faktörlerin neler olduğuna ve kişilerin seyahat tercihlerini nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Çalışmanın araştırma bölümünde kolayda örnekleme yoluyla ulaşılan 10 kişiyle birebir görüşmeler yapılmış ve kişilerin yurt dışı seyahatlerinde seyahat tercihlerini yönlendiren unsurlara yönelik içgörüler elde edilmiştir. Spesifik olarak çalışmada seyahat tüketicilerinin seyahat amaçlarının, motivasyonlarının, korkularının, olumlu ya da olumsuz deneyimlerinin, varsa seyahat sürecinde karşılaştıkları engellerin ve gelecekteki seyahat planlarının detaylı bir biçimde anlaşılması amaçlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak anket yerine derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek kişilerin öznel deneyimlerinden elde ettikleri görüşlere dair içgörü sunabilecek verilere erişilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın bulguları seyahat tüketicilerinin yurt dışı seyahatini daha sık kültürel amaçlı olarak tercih ettiğini ortaya koymaktadır. Seyahatin planlanmasında sosyal medyadan faydalı bir kaynak olarak yararlandıkları ve internet araştırmasının yanı sıra çevrelerindeki kişilerin deneyimlerinden de faydalandıkları görülmektedir. Ayrıca güvenliğin ve sağlığın da seyahat planı yaparken öne çıkan unsurlar olduğu anlaşılmıştır. Turizm tüketicisini en çok motive eden noktaların ise kültürel kazanım, yerel yeme-içme deneyimi, alışveriş ve yaşadığı ülkeden kaçış duygusu olduğu görülmektedir. Özellikle Türkiye için göze çarpan çok önemli bir başka bulgu ise vize alma sürecindeki zorlukların önemli bir seyahat engeli olarak görülmesi olmuştur. Bu çalışma, söz konusu bulgular ile hem literatüre hem de turizm sektörüne güncel tüketici tutum ve davranışlarına ilişkin önemli içgörüler sunması itibariyle katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
There are many internal and external factors that play a role in the travel preferences of tourists planning a trip abroad. This study focuses on what these factors are and how they affect people's travel preferences. In the research section of the study, one-on-one interviews were conducted with 10 people who were reached through convenience sampling, and insights were obtained into the factors that direct people's travel preferences during their trips abroad. Specifically, the study aimed to understand the travel consumers' travel purposes, motivations, fears, positive or negative experiences, obstacles they encountered during the travel process, if any, and future travel plans in detail. In the study, in-depth interviews were conducted instead of surveys as a method, and it was aimed to access data that could provide insight into the views people obtained from their subjective experiences. The findings of the study reveal that travel consumers prefer traveling abroad more often for cultural purposes. It is seen that they use social media as a useful resource in planning their trips and that they benefit from the experiences of people around them in addition to internet research. It was also understood that safety and health are prominent factors when making travel plans. The points that motivate the tourism consumer the most are seen to be cultural acquisition, local food and beverage experience, shopping and the feeling of escaping from the country they live in. Another very important finding, especially for Türkiye, is that the difficulties in obtaining a visa are seen as a significant travel obstacle. With these findings, this study can contribute to both the literature and the tourism sector by providing important insights into current consumer attitudes and behaviors.