Yaşlılıkta beden algısı ve sosyal hizmet üzerine bir inceleme
Body image and social work in old age an examination
  1. Tez No: 962161
  2. Yazar: OĞUZALP OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, yaşlanmayı ve yaşlılığı geleneksel perspektiflerden öteye taşıyarak, bedeni algılama üzerinden yaşlılık kavramının yeniden inşa sürecini anlamayı, yaşlılık döneminde beden algısının nasıl şekillendiğini, yaşlılığın bireyin kimlik ve benlik inşasında ne denli önemli bir rol oynadığını ve bu sürecin sosyal hizmet uygulamaları tarafından nasıl yönlendirilebileceğini irdelemiştir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi ile fenomenolojik desende kurgulanmıştır. Çalışmada, İzmir ili Foça ilçesinde yaşayan 15 yaşlı birey ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve katılımcıların beden algısına ilişkin söylemleri, tematik analiz yöntemiyle derinlemesine incelenmiştir. Araştırmada, beden algısı yaşlılık sürecinde dönüşen bir kimlik haritası olarak ele alınmıştır. Çalışmanın bulguları; yaşlı bireylerin bedenlerine ilişkin algılarının toplumsal yapının dinamikleriyle nasıl etkileşime girdiğini, bedenin nasıl hem mahrem hem de toplumsal bir anlatı nesnesi haline geldiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, yaşlıların bedenlerini çoğunlukla yaşlarıyla uyumlu, işlevselliği ön planda tutan bir anlayışla değerlendirmekte olduğunu ve yaşa bağlı değişimleri doğal, kaçınılmaz bir sürecin parçası olarak gördüklerine işaret etmektedir. Bazıları için ise beden, geçmişin izlerini taşıyan bir hafıza mekanı olarak kimliğin bir parçasını oluşturmaktadır. Bedene dair toplumsal beklentiler ise; değersizlik, yetersizlik ya da görünmezlik hissinin altını çizmektedir. Sosyal hizmet disiplini, bedeni yalnızca kayıplar ve gerilemeler üzerinden değil; aynı zamanda anlam, deneyim ve yaşam hikayelerinin taşıyıcısı olarak ele alarak, bu yeniden inşa sürecine yaratıcı ifade atölyeleri, sosyal katılım grupları ve psikososyal destek uygulamaları aracılığıyla etkin biçimde katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to go beyond traditional perspectives on aging and old age by exploring the reconstruction of the concept of old age through the perception of the body; it examines how body image is shaped during old age, how aging plays a significant role in the construction of identity and self, and how this process can be guided by social work practices. This study is designed within a qualitative research methodology using a phenomenological approach. In the study, in-depth interviews were conducted with 15 elderly individuals living in the Foça district of İzmir province, and participants' narratives regarding their body perceptions were examined in depth through thematic analysis. In the research, body perception is addressed as a transforming identity map in the aging process. The findings reveal how elderly individuals' perceptions of their bodies interact with the dynamics of social structure and how the body becomes both a private and a social narrative object. The findings indicate that elderly individuals mostly evaluate their bodies with an understanding that prioritizes functionality and is consistent with their age, and they consider age-related changes as part of a natural and inevitable process. For some, the body constitutes a part of identity as a memory space carrying traces of the past. Social expectations regarding the body emphasize feelings of worthlessness, inadequacy, or invisibility. The social work discipline can actively contribute to this reconstruction process not only by focusing on losses and declines but also by approaching the body as a carrier of meaning, experience, and life stories, through creative expression workshops, social participation groups, and psychosocial support practices.