Putin dönemi Rus dış politikasında karar yapım süreci: Neoklasik realizm, stratejik kültür ve politik psikoloji perspektifi
Decision-making process in Russian foreign policy during the Putin era: A neoclassical realist, strategic culture, and political psychology perspective
- Tez No: 962160
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN TAFLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Uluslararası ilişkiler disiplininde dış politika analizleri çoğunlukla rasyonel aktör modeline dayandırılmakta ve devlet davranışları sistem düzeyindeki maddi değişkenlerle açıklanmaya çalışılmaktadır. Ancak dönüşen uluslararası koşullar, bu modelin bazı durumlarda yetersiz kaldığı düşüncesini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, bu sınırlılığı aşmak adına dış politika kararlarını yalnızca yapısal etkenlerle değil, devletin tarihsel ve kültürel hafızası ve bireysel lider algılarıyla birlikte ele almayı amaçlamaktadır. Rusya'nın ulusal çıkar tanımında kişisel meselelerin daha ağır bastığı düşünülmektedir. Bu kişisel meseleler, bir devlet olarak Rusya'nın tarihsel hafızası tarafından şekillenmektedir. Bu hafıza ise Rus halkında ve Putin'in zihninde hâlâ diridir. Bu yüzden Rusya'nın sistemde gücü arttıkça, tarihi ile tutarlı bir dış politika izlemektedir. Bu doğrultuda çalışmada, Rus dış politikasında karar yapım süreci ele alınarak, Rusya'nın stratejik kültürü ile Vladimir Putin'in bireysel özellikleri, söylemleri ve algıları birlikte analiz edilmiştir. Çalışmanın temel savı, Rusya'nın dış politika kararlarının yalnızca rasyonel çıkar analizleriyle değil, aynı zamanda Putin'in zihninde canlı olan geçmiş imparatorluk dönemlerine duyulan özlem ve kolektif hafıza tarafından da şekillendiği yönündedir. Çalışmada, Putin'in, ülkenin geçmişe yönelik göndermeleri ve tarihi kimlik aktarımı incelenerek, bunların Rus dış politikasında karar alma sürecine etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, Rus dış politikasında karar yapım sürecini bütüncül şekilde ele alarak literatüre farklı bir bakış açısı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In the discipline of International Relations, foreign policy analyses are predominantly based on the rational actor model, which explains state behavior through system-level material variables. However, shifting global dynamics have revealed the limitations of this model. This study seeks to go beyond these limitations by considering not only structural factors, but also a state's historical memory and the individual perceptions of its leaders. In Russia's case, national interests are shaped by personal and symbolic matters rooted in collective memory, which remains vivid in both Russian society and Vladimir Putin's worldview. As Russia's power grows, its foreign policy increasingly reflects its historical legacy. Accordingly, the study examines Russia's foreign policy decision-making process by analyzing the interaction between its strategic culture and Putin's personal characteristics, discourse, and perceptions. The central argument is that Russia's foreign policy is influenced not only by rational calculations, but also by nostalgia for past empires and historical identity narratives. Through an analysis of symbolic references and identity transfer in Putin's rhetoric, the study evaluates their impact on foreign policy decisions. Ultimately, this research offers a holistic perspective by integrating individual, cultural, and structural dimensions.