Mançu (Qing) Hanedanı'nın gerilemesi ve çöküşü
Decline and fall of the Manchu (Qing) Dynasty
- Tez No: 962168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMETALİ KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
XVII. Yüzyılda Çin topraklarını fethederek etkin bir güç olarak ortaya çıkan Mançu Qing Hanedanı, XIX. Yüzyıla girerken içten içe zayıflamaya başlamış ve birçok alanda modern dünyanın gerisinde kalmıştır. Dönemin dünya gücü İngiltere ile ticari konularda yaşadığı anlaşmazlık, ilerleyen zamanlarda yine İngiltere ile yaşanacak olan savaşın tohumlarını ekmiştir. Taraflar arasında zuhur eden Birinci Afyon Savaşı (1839-1842), İngiliz sömürgeciliğinin Uzak Doğu'ya yayılmaya başlaması anlamına gelirken Mançu Qing Hanedanı için de yıkılış sürecinin başlaması anlamına gelmiştir. Öyle ki bu savaşın ardından Çin'de birçok ayaklanma meydana gelmiş ve Çin'in sömürgeci güçlerce paylaşımı söz konusu olmuştur. Mançu yönetimindeki Çin ise bu durumdan kendini kurtarmak için reform hareketlerine yönelmiştir. Çalışma, İngiliz elçisi Lord Macartney'in Mançu imparatoru Qianlong ile görüşmesinden itibaren Mançu Qing Hanedanı'nın karşılaştığı siyasi ve askeri durumları açıklayıcı bir dille ele almayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda çalışma üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde Afyon savaşları, bu savaşların sonuçları ve Taiping İç Savaşı işlenmiştir. İkinci bölümde ise izlenen reform hareketleri ve bu esnada Fransa ve Japonya ile yaşanan savaşlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde de Mançu Qing Hanedanı'nın çöküşünden bahsedilmiştir. Konu hakkında az sayıda Türkçe kaynağın bulunuyor olmasından dolayı söz konusu tez çalışması, Türkçe literatüre katkı sağlamak açısından önemlidir. Dolayısıyla bu çalışma, konu üzerine ileride yapılması muhtemel olan çalışmalar için fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The Manchu Qing Dynasty, which emerged as a dominant power by conquering Chinese territories in the XVII. Century, began to internally weaken at the turn of the XIX. Century and fell behind the modern world in many areas. A dispute over trade issues with Britain, which was the world power at that time, planted the seeds of the war that would erupt with Britain. First Opium War (1839-1842) which broke out between these two countries, marked the beginning of the British colonial expansion into the Far East and the beginning of the decline of the Manchu Qing Dynasty. Following this war, numerous rebellions took place in China, leading to the possibility of its being partitioned by colonial powers. However, Manchu ruled China turned its face to the reform movements to extricate itself from this difficult situation. This study aims to provide a descriptive account of the political and military challenges faced by the Manchu Qing Dynasty, beginning with the meeting between the British envoy Lord Macartney and the Manchu Emperor Qianlong. Accordingly, this study is divided into three chapters. The first chapter covers the Opium wars and their consequences, and the Taiping Civil War. The second chapter focuses on the reform movements and the wars with France and Japan. Third chapter discusses the collapse of the Manchu Qing Dynasty. Due to the limited number of Turkish sources on this subject, this thesis is importabt for contributing to the Turkish literature. Therefore, this study may be beneficial for potential studies about this subject.