Lao She'nın eserlerinde hafıza mekanı olarak pekin
Beijing as a realm of memory in Lao She's works
- Tez No: 997849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÜNAL CHIANG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, modern Çin edebiyatının önemli yazarlarından Lao She'nın eserlerinde Pekin'in temsiline odaklanmakta ve söz konusu temsili hafıza mekânı ve kronotop kuramları çerçevesinde incelemektedir. Pekin doğumlu ve Mançu kökenli bir yazar olan Lao She, Qing Hanedanı'nın çözülüşünden itibaren kentin toplumsal yapısında meydana gelen dönüşümleri ve özellikle alt sınıfların gündelik yaşam pratiklerini eserlerine gerçekçi bir bakış açısıyla yansıtmıştır. Bu yönüyle yazarın eserleri, Pekin'in tarihsel ve kültürel hafızasını taşıyan edebî metinler olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada, Pekin'in geleneksel kültüründe yer etmiş mekânların Lao She'nın eserlerinde nasıl birer hafıza mekânı olarak işlev gördüğü ve bu mekânlar aracılığıyla toplumsal deneyimlerin nasıl temsil edildiği analiz edilmektedir. Bununla birlikte kronotop kuramı temel alınarak, zaman ve mekânın Lao She'nın anlatılarında simgesel Pekin mekânları üzerinden nasıl bütünleştiği ve toplumsal değişimin bu bütünlük içerisinde nasıl görünür kılındığı ortaya konulmaktadır. Bu çerçevede, mekânın anlatıda edilgen bir unsur olmaktan çıkıp tarihsel süreci ve toplumsal dönüşümü kuran temel bir bileşen hâline geldiği savunulmaktadır. Tez, kuramsal tartışmalar, yazarın edebî kimliği ve Pekin Tarzı Edebiyat bağlamı ile seçili eserlerin ayrıntılı metin çözümlemelerine dayanmaktadır. Elde edilen bulgular, Lao She'nın eserlerinde Pekin anlatısının kültürel hafıza ve mekânsal temsil açısından özgün bir yapı sunduğunu ortaya koymakta; çalışma bu yönüyle Çin edebiyatı araştırmalarına ve hafıza ile mekân merkezli edebiyat incelemelerine Çin örneği üzerinden katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the representation of Beijing in the works of Lao She, one of the prominent figures of modern Chinese literature, and examines this representation within the theoretical frameworks of lieux de mémoire (sites of memory) and the chronotope. Born in Beijing and of Manchu origin, Lao She realistically depicts the transformations in the city's social structure following the collapse of the Qing dynasty, with particular attention to the everyday life practices of the lower social strata. In this respect, his works are regarded as literary texts that embody and transmit Beijing's historical and cultural memory. The study analyzes how spaces deeply rooted in Beijing's traditional culture function as sites of memory in Lao She's works and how social experiences are represented through these spaces. Drawing on chronotope theory, it further explores how time and space are integrated in Lao She's narratives through symbolic Beijing locales, and how social change is rendered visible within this spatiotemporal unity. Within this framework, the thesis argues that space ceases to be a passive background element and instead becomes a fundamental component that constructs historical processes and social transformation within the narrative. The thesis is based on theoretical discussions, an examination of the author's literary identity and the context of Beijing-Style Literature, as well as detailed textual analyses of selected works. The findings demonstrate that the representation of Beijing in Lao She's writings constitutes a distinctive structure in terms of cultural memory and spatial representation. In this regard, the study aims to contribute to Chinese literary studies and to memory- and space-oriented literary scholarship through the Chinese case.