Türkiye'de akredite olan sağlık kurumları organizasyonun incelenmesi
Examination of the organization of accredited health institutions in Turkiye
- Tez No: 962167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEDA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de akreditasyon alan hastaneler ile akreditasyon almayan hastanelerin yönetimsel ve organizasyonel yapılarının çok boyutlu karşılaştırmasını amaçlanmıştır. Çalışmada, karma yöntem kullanılarak TÜSKA ve JCI tarafından akredite edilmiş olan hastaneler ile akreditasyonsuz devlet ve özel hastaneler; kurumsal profil, kalite yönetimi, komisyonel yapılanma, personel motivasyonu, finansal performans ve hasta güvenliği göstergeleri bakımından sistematik olarak analiz edilmiştir.Bulgular, akredite hastanelerin organizasyonel şemalarının daha katmanlı, şeffaf ve katılımcı yapıda olduğunu; kalite yönetimi, sürekli eğitim ve hasta güvenliği gibi temel süreçlerde belirgin bir üstünlük sergilediğini ortaya koymuştur. Akreditasyonun, sadece kurum içi süreçleri değil, aynı zamanda finansal sürdürülebilirlik, uluslararası hasta akışı ve kurumsal prestij üzerinde de pozitif etkiler yarattığı görülmüştür. Buna karşın, akreditasyon almayan hastaneler, çoğunlukla merkeziyetçi yönetim anlayışı, düşük komisyon yoğunluğu ve sınırlı kalite odaklılık nedeniyle hem hasta memnuniyeti hem de çalışan motivasyonu açısından geride kalmaktadır. Çalışmada akreditasyon süreçlerinin özellikle ilk aşamalarında kurumlara ciddi bir maliyet yükü ve bürokratik iş yükü getirdiği ancak bu maliyet ve bürokratik yükün üçüncü yıldan itibaren dijital süreç otomasyonlarının devreye alınması ve kurum içi teknik destek programlarının yaygınlaşmasıyla belirgin şekilde azaldığı belirlenmiştir. Nitekim, dijitalleştirilmiş raporlama ve eğitim sistemlerini benimseyen hastanelerde, evrak işlerinin %40 oranında sadeleştiği, hata ve risk bildirimlerinin ise iki kat daha hızlı ve güvenli bir biçimde yönetildiği görülmektedir. Akredite hastanelerde hem hasta memnuniyeti (%89'a karşı %75), hem de finansal performans endeksi (8,9'a karşı 6,2) istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Bu veriler, akreditasyonun başlangıçta maliyetli ve bürokratik açıdan zorlu bir süreç olmasına rağmen, orta ve uzun vadede dijitalleşme ve teşvik mekanizmaları ile birlikte kurumsal kalite, hasta güvenliği ve finansal sürdürülebilirlik üzerinde ölçülebilir ve kalıcı bir iyileşme sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to conduct a multidimensional comparison of the administrative and organisational structures of accredited hospitals and non-accredited hospitals in Turkiye. The study employed a mixed-method approach to systematically analyse hospitals accredited by TÜSKA and JCI, as well as non-accredited public and private hospitals, in terms of institutional profile, quality management, committee structure, staff motivation, financial performance, and patient safety indicators.The findings reveal that accredited hospitals have more layered, transparent, and participatory organisational structures and demonstrate a clear advantage in fundamental processes such as quality management, continuous education, and patient safety. It has been observed that accreditation has positive effects not only on internal processes but also on financial sustainability, international patient flow, and institutional prestige. In contrast, non-accredited hospitals lag behind in terms of both patient satisfaction and employee motivation, mainly due to a centralised management approach, low commission intensity and limited focus on quality. The research findings clearly show that accreditation processes impose a significant cost burden and bureaucratic workload on institutions, especially in the initial stages however, these costs and bureaucratic burdens decrease significantly from the third year onwards with the implementation of digital process automation and the widespread adoption of internal technical support programmes. Indeed, hospitals that have adopted digitalised reporting and training systems have seen a 40% reduction in paperwork, while error and risk reports are managed twice as quickly and securely. In accredited hospitals, both patient satisfaction (89% vs. 75%) and financial performance index (8.9 vs. 6.2) are statistically significantly higher. These data demonstrate that, despite being an initially costly and bureaucratically challenging process, accreditation leads to measurable and sustainable improvements in institutional quality, patient safety, and financial sustainability when combined with digitalisation and incentive mechanisms in the medium and long term