Şule Gürbüz'ün roman ve hikâyelerinde yapı ve izlek
Structure and theme in Şule Gürbüz's novels and stories
  1. Tez No: 962178
  2. Yazar: ECENUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Şule Gürbüz'ün roman ve hikâyelerinde yapı ve izlek, klasik anlatı kalıplarının çok ötesinde, çağdaş ve yenilikçi bir bütünlük sergilemektedir. Yazarın eserlerinde parçalı ve epizodik kurgu yapısı, bilinç akışı ve iç monolog gibi modern anlatı teknikleriyle birleşerek, karakterlerin içsel dünyasına, ruhsal çözümlemelerine ve varoluşsal sorgulamalarına alan açmaktadır. Gürbüz'ün romanlarında, olay örgüsü çoğu zaman geri planda bırakılırken; bireyin yalnızlık, kimlik ve aidiyet arayışları, ölüm, kayıp, zaman ve bellekle hesaplaşmaları öne çıkarılır. Karakterlerin geçmiş ve şimdi arasında gidip gelen düşünce ve anıları, romanlarda döngüsel, doğrusal olmayan bir zaman algısı yaratırken; hikâyelerde bu izlekler kısa, yoğun ve sembolik anlatımlarla işlenerek tematik vuruculuk artırılır. Yazarın dilinde sıkça karşılaşılan kısa, lirik ve ironik cümleler, gündelik nesneler ve semboller, hem yapının hem de temaların bütünlüğünü pekiştirir. Mutfak, mezarlık, masa veya eski bir eşya gibi sıradan nesneler, karakterin belleğinde çağrışımlar yaratarak geçmişle şimdi arasında bir köprü kurar; izleklerin katmanlı biçimde derinleşmesini sağlar. Gürbüz'ün eserlerinde, yalnızlık ve toplumsal yabancılaşma, kimlik ve aidiyet krizleri ile ölüm ve kayıp temaları, bireyin ruhsal evreninden toplumsal çözülmeye uzanan çok boyutlu bir şekilde işlenir. Bu yönüyle Gürbüz, biçim ve temayı sürekli iç içe geçirerek, okuru klasik anlatıdan farklı bir estetik ve düşünsel deneyime davet eder. Roman ve hikâyeler arasında süreklilik ve geçişkenlik gösteren yapı ve izlekler, Gürbüz'ün anlatı dünyasında özgün, derin ve çağdaş bir edebiyat anlayışının inşasına katkıda bulunur. Bu bütünlük ve katmanlılık, Şule Gürbüz'ü hem tematik hem de biçimsel açıdan çağdaş Türk edebiyatında seçkin ve kalıcı bir yazar hâline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In Şule Gürbüz's novels and stories, the structure and theme exhibit a contemporary and innovative integrity far beyond classical narrative patterns. In the author's works, the fragmented and episodic fiction structure combines with modern narrative techniques such as stream of consciousness and inner monologue, creating space for the characters' inner world, psychological analyses and existential questioning. In Gürbüz's novels, the plot is often left in the background, while the individual's loneliness, search for identity and belonging, and their reckoning with death, loss, time and memory are highlighted. While the characters' thoughts and memories that go back and forth between the past and present create a cyclical, non-linear perception of time in the novels, in the stories these themes are processed with short, intense and symbolic narratives, increasing the thematic impact. The short, lyrical and ironic sentences, everyday objects and symbols frequently encountered in the author's language reinforce the integrity of both the structure and the themes. Ordinary objects such as the kitchen, a cemetery, a table or an old object create associations in the character's memory, building a bridge between the past and the present; It enables the themes to deepen in a layered manner. In Gürbüz's works, loneliness and social alienation, identity and belonging crises, and death and loss themes are handled in a multidimensional way, extending from the individual's spiritual universe to social disintegration. In this respect, Gürbüz constantly intertwines form and theme, inviting the reader to an aesthetic and intellectual experience different from the classical narrative. The structure and themes that show continuity and transition between novels and stories contribute to the construction of an original, deep and contemporary literary understanding in Gürbüz's narrative world. This integrity and layering make Şule Gürbüz a distinguished and permanent writer in contemporary Turkish literature, both thematically and formally.