Otantik liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirmenin aracı rolü
The mediating role of psychological empowerment in the relationship between authentic leadership and organizational commitment
  1. Tez No: 962179
  2. Yazar: ZİYA TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, İşletme, Education and Training, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, otantik liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirme değişkeninin aracı rolünü incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiş ve veriler kamu okullarında görev yapan 342 öğretmenden toplanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Otantik Liderlik Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Psikolojik Güçlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra güvenirlik analizleri, faktör analizi, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Ayrıca, psikolojik güçlendirmenin aracı rolünü test etmek amacıyla Baron ve Kenny (1986) modeline dayalı aracılık analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, otantik liderliğin özellikle“öz farkındalık ve iletişim becerileri”boyutunun duygusal ve normatif bağlılık üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir. Psikolojik güçlendirmenin“etki”ve“anlamlılık”boyutları, örgütsel bağlılık düzeylerini anlamlı biçimde yordarken,“yetkinlik ve otonomi”boyutunun etkisinin daha düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Aracılık analizine göre, psikolojik güçlendirme, otantik liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide kısmi bir aracı değişken rolü oynamaktadır. Bu sonuç, liderlik davranışlarının çalışanların içsel deneyimleri üzerinden kuruma olan bağlılıklarını şekillendirdiğini göstermektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda, eğitim kurumlarında otantik liderlik davranışlarının geliştirilmesi ve çalışanların psikolojik olarak güçlendirilmesine yönelik yapısal ve yönetsel düzenlemelere gidilmesi önerilmektedir. Çalışma, hem kuramsal hem uygulamalı açıdan eğitim yönetimi alanına önemli katkılar sunmakta ve ileride yapılacak araştırmalara zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of psychological empowerment in the relationship between authentic leadership and organizational commitment. Designed using a quantitative research approach and a relational survey model, data were collected from 342 teachers working in public schools. The data collection tools included the Authentic Leadership Scale, the Organizational Commitment Scale, and the Psychological Empowerment Scale. Descriptive statistics, reliability analyses, factor analyses, correlation analyses, and multiple regression analyses were conducted. Additionally, the mediating effect of psychological empowerment was tested using the Baron and Kenny (1986) mediation analysis model. The findings revealed that the“self-awareness and communication skills”dimension of authentic leadership had a significant and positive effect on both emotional and normative commitment. Among the subdimensions of psychological empowerment,“impact”and“meaning”significantly predicted levels of organizational commitment, while“competence and autonomy”had a weaker effect. The mediation analysis indicated that psychological empowerment played a partial mediating role in the relationship between authentic leadership and organizational commitment. These results suggest that leadership behaviors shape employees' commitment to the organization through internal psychological mechanisms. Based on these findings, it is recommended that school administrators develop authentic leadership practices and foster environments that promote psychological empowerment among teachers. Interventions that encourage participatory decision-making, recognition of teachers' voices, and the creation of meaningful work contexts can strengthen organizational commitment. This study provides both theoretical and practical contributions to the field of educational administration and offers a foundation for future research on leadership and employee engagement in educational settings.