Filistin'deki savaşın sağlık çalışanları, sağlık sistemi ve hastane altyapısı üzerindeki etkileri: Sağlık çalışanları perspektifinden bir inceleme
The impact of the war in Palestine on healthcare workers, the health system, and hospital infrastructure: An analysis from the perspective of healthcare workers
- Tez No: 962201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN BİRİMOĞLU OKUYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Public Health, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan Gazze çatışmalarının sağlık çalışanları, sağlık sistemi ve hastane altyapısı üzerindeki etkilerini sağlık çalışanlarının perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, Filistin'deki savaş ortamında sağlık hizmeti sunmaya devam eden profesyonellerin yaşadıkları fiziksel, psikolojik ve mesleki zorluklar ile sağlık altyapısında meydana gelen yıkımlar bu bağlamda detaylı şekilde ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde ve fenomenolojik desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle seçilen farklı mesleki branşlara ve deneyim seviyelerine sahip 15 sağlık çalışanıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar; hekimler, hemşireler, eczacılar, yöneticiler ve ruh sağlığı uzmanları gibi çeşitli sağlık rollerini temsil etmekte ve savaş ortamındaki sağlık hizmeti sunumuna ilişkin zengin ve çeşitli bakış açıları sağlamaktadır. Görüşmeler ses kaydıyla kaydedilmiş, yazılı döküm haline getirilmiş ve MaxQDA Analytics Pro 2024 yazılımı aracılığıyla tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Kodlama süreci veri temelli şekilde yürütülmüş ve katılımcı ifadeleri üzerinden dört ana tema oluşturulmuştur: (1) Savaşın sağlık çalışanlarına etkisi, (2) Savaşın sağlık sistemine etkisi, (3) Hastane altyapısına etkiler ve (4) Geleceğe yönelik çözüm önerileri. Bulgular, sağlık çalışanlarının ciddi fiziksel ve psikolojik yük altında çalıştığını ve tıbbi tesislerin doğrudan hedef alınması nedeniyle hizmet sunumunun büyük ölçüde sekteye uğradığını göstermektedir. Katılımcılar; tıbbi malzeme yetersizliği, altyapı tahribatı ve sağlık tesisleri ile ambulanslara yönelik saldırılar bildirmiştir. Aşırı kalabalık, temiz su eksikliği ve iletişim sistemlerinin çökmesi de sağlık krizini daha da şiddetlendirmektedir. Araştırma, sağlık hizmetlerinin çatışmalarda bilinçli şekilde hedef alınmasının hem uluslararası hukukun ihlali hem de sağlık sistemlerinin çöküşünü hızlandıran ciddi bir tehdit olduğunu göstermektedir. Katılımcılar çaresizlik, tükenmişlik ve travma duygularını dile getirmiş; meslektaş kayıpları ve yetersiz psikososyal destek bu yükü artırmıştır. Tüm bu zorluklara rağmen, sağlık çalışanlarının gösterdiği direnç ve topluma hizmet etme kararlılığı dikkat çekicidir. Bu tez, savaş ortamında sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği için sağlık çalışanlarına psikososyal destek sağlanması, uluslararası yardımların daha iyi koordine edilmesi, sağlık altyapısının yenilenmesi ve acil durum planlarının geliştirilmesini önermektedir.aşın sağlık sistemine etkisi, (3) Hastane altyapısına etkiler ve (4) Geleceğe yönelik çözüm önerileri.Elde edilen bulgular, savaş ortamının sağlık çalışanları üzerinde hem fiziksel hem psikolojik ciddi yük oluşturduğunu; sağlık tesislerinin doğrudan hedef alınması nedeniyle hizmet sunumunun ciddi biçimde aksadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, tıbbi malzeme eksiklikleri, personel kaybı ve altyapı yetersizlikleri sağlık sistemini işlevsiz hale getirmiştir. Katılımcılar, sağlık sisteminin sürdürülebilirliği için uluslararası koruma, altyapı desteği, psikososyal destek ve yönetimsel güçlendirme gibi çözüm önerileri sunmuştur.Bu çalışma, savaşın sağlık hizmetlerine etkisini birinci elden sağlık çalışanlarının deneyimlerine dayanarak ortaya koymakta; politika yapıcılara, akademisyenlere ve uluslararası aktörlere yönelik önemli çıkarımlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the Gaza conflict, which began on October 7, 2023, on healthcare workers, the healthcare system, and hospital infrastructure from the perspective of healthcare professionals. In addition, the physical, psychological, and professional challenges faced by those continuing to provide healthcare services in war-torn Palestine, along with the destruction of health infrastructure, are thoroughly explored. The research was conducted using a qualitative methodology with a phenomenological design. During the data collection process, semi-structured interviews were conducted with 15 healthcare professionals selected through maximum variation sampling, representing different medical specialties and levels of experience. The participants included physicians, nurses, pharmacists, administrators, and mental health professionals, offering a broad and diverse perspective on healthcare delivery in conflict settings. The interviews were audio-recorded, transcribed, and analyzed using thematic analysis via MaxQDA Analytics Pro 2024. The coding process was data-driven and inductive, resulting in four main themes derived from participant statements: (1) the impact of war on healthcare workers, (2) the impact of war on the healthcare system, (3) the effects on hospital infrastructure, and (4) forward-looking solutions. The findings indicate that healthcare workers are operating under intense physical and psychological pressure, and that direct attacks on medical facilities have severely disrupted service delivery. Participants reported shortages of medical supplies, destruction of infrastructure, and attacks on health facilities and ambulances. Overcrowding, lack of clean water, and the collapse of communication systems have further intensified the healthcare crisis. The study demonstrates that the deliberate targeting of healthcare services during conflict not only constitutes a violation of international law but also poses a structural threat that accelerates the collapse of health systems. Participants expressed feelings of helplessness, burnout, and trauma, exacerbated by the loss of colleagues and inadequate psychosocial support. Despite these challenges, the resilience and commitment of healthcare workers to serve the community are noteworthy. Based on these findings, the study recommends increasing psychosocial support for healthcare workers, improving coordination of international aid, rebuilding health infrastructure, and developing emergency response plans to ensure the sustainability of healthcare services in conflict zones.tal infrastructure, and (4) Forward-looking solutions and recommendations. The findings reveal that the war imposes significant physical and psychological burdens on healthcare workers and severely disrupts service delivery due to the direct targeting of medical facilities. Additionally, shortages in medical supplies, workforce depletion, and infrastructural deficiencies have rendered the healthcare system largely inoperative. Participants proposed solutions to enhance system sustainability, including international protection, infrastructure support, psychosocial assistance, and administrative capacity-building. This study presents first-hand insights from frontline healthcare workers, offering critical implications for policymakers, academics, and international stakeholders aiming to restore and strengthen healthcare delivery in conflict zones.