Finansal piyasalarda balon: Türkiye örneği (1988-2024)
Bubbles in financial markets: The case of Turkey (1988-2024)
  1. Tez No: 962200
  2. Yazar: GİZEM BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÜÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankalcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmada, 1988-2024 döneminde Borsa İstanbul'da on yıldan üzün süredir işlem gören bütün endeksler temel alınarak finansal balonların varlığı incelenmiştir. Finansal piyasalarda oluşabilecek irrasyonel fiyat hareketlerinin belirlenmesi amacıyla, zaman serisi analiz yöntemlerinden Rolling ADF (RADF), Supremum Augmented Dickey-Fuller (SADF) ve Generalized SADF (GSADF) testleri kullanılmıştır. Bu testler, zaman içerisinde balon davranışlarını tespit etmek üzere geliştirilmiş ileri düzey ampirik yöntemlerdir. Veri seti; endekslerin ilk başlangıç tarihinden Ocak 2025'e kadar ki aylık kapanış fiyatlarından oluşmaktadır. Uygulanan yöntemler neticesinde, belirli dönemlerde hemen hemen tüm endekslerde istatistiksel olarak anlamlı fiyat sapmaları gözlemlenmiş ve bu sapmalar potansiyel balon davranışları olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Borsa İstanbul'da balonların dönemsel ve sektörel farklılıklar gösterdiğini ortaya koymakta, piyasa etkinliği açısından da irrasyonel fiyatlamaların mevcudiyetine işaret etmektedir. Çalışma, literatürde Phillips vd. tarafından geliştirilen testlerin Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalarda da geçerli ve etkili olduğunu göstermesi açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca çalışma Borsa İstanbul'da işlem gören bütün endeksleri kapsaması açısından, Borsa İstanbul özelinde yatırımcı ve akademik çalışma yapacaklar için kritik bir role sahiptir. Bu bulguların yatırımcı kararlarını ve düzenleyici politikaları yönlendirme potansiyeli bulunmaktadır. Bu yönüyle çalışma, hem finansal piyasalarda balon oluşumlarını tespit etmeye hem de bu oluşumların nedenlerine dair literatüre teorik ve ampirik katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of financial bubbles was examined based on all indices that have been traded on Borsa Istanbul for more than a decade during the period from 1988 to 2024. To identify irrational price movements that may occur in financial markets, time series analysis methods such as the Rolling Augmented Dickey-Fuller (RADF), Supremum Augmented Dickey-Fuller (SADF), and Generalized SADF (GSADF) tests were employed. These tests are advanced empirical methods developed to detect bubble behavior over time. The dataset consists of monthly closing prices from the inception of each index up to January 2025. As a result of the applied methods, statistically significant price deviations were observed in almost all indices during certain periods, and these deviations were interpreted as potential bubble behavior. The findings reveal that bubbles in Borsa Istanbul vary across different periods and sectors, indicating the presence of irrational pricing in terms of market efficiency. This study makes a significant contribution by demonstrating that the tests developed by Phillips et al. are valid and effective in emerging markets such as Turkey. Furthermore, by covering all indices traded on Borsa Istanbul, the study holds a critical role for both investors and researchers conducting academic work specifically on Borsa Istanbul. These findings have the potential to guide investor decisions and regulatory policies. In this regard, the study aims to contribute both theoretically and empirically to the literature on the detection of bubbles in financial markets and the underlying causes of their formation.