1990 sonrası kadın hareketinde kesişimsellik: Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı
Intersectionality in the post-1990 women's movement: Women's Shelters and the Solidarity Centers Assembly
  1. Tez No: 962269
  2. Yazar: IRMAK AYTEMÜR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması, 1990 sonrası Türkiye'deki kadın hareketinin toplumsal, kültürel ve siyasal yapılarla nasıl şekillendiğini, farklı toplumsal kimliklerin hareket içerisinde nasıl temsil edildiğini ve özelinde Kürt kadınların, kadın mücadelesi ekseninde nasıl konumlandığını, tezin kuramsal çerçevesini oluşturan kesişimsellik teorisi ile analiz etmektedir. Çalışmada, Kürt kadınların hem etnik hem de cinsiyet temelli kimliklerinden doğan özgün deneyimlerinin, kadın özgürlük mücadelesi çatısı altında nasıl kesiştiği; Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı bağlamında incelenmektedir. Bu çalışma, Sığınaklar Kurultayı'nın sonuç bildirgelerini temel alarak, Kurultay Bileşenleri arasında yer alan ve farklı kurumlardan seçilen on kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirerek, farklı toplumsal kimliklerin kesişimselliğinden doğan, dayanışma ve ayrışma deneyimlerini; kesişimselliğin yalnızca bir kapsayıcılık aracı olarak değil, aynı zamanda mücadele içi farklılıkların görünür kılındığı dinamik bir çerçeve sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the women's movement in Turkey after 1990 has been shaped by social, cultural, and political structures, how different social identities have been represented within the movement, and, in particular, how Kurdish women have been positioned within the axis of the women's struggle, through the theoretical framework of intersectionality. The study examines how Kurdish women's unique experiences, stemming from both their ethnic and gender-based identities, intersect under the umbrella of the struggle for women's liberation, within the context of the Assembly of Women's Shelters and Solidarity Centers. Drawing on the final declarations of the Assemblies and semi-structured interviews conducted with ten women from different institutions that are components of the Assembly, this study demonstrates that the intersection of diverse social identities generates experiences of both solidarity and divergence. It also shows that intersectionality provides not only a tool for inclusivity but also a dynamic framework through which internal differences within the struggle become visible.