Sporda toplumsal cinsiyete ilişkin söylemin sosyal medya üzerinden analizi
Analysis of gender-related discourse in sports through social media
  1. Tez No: 962281
  2. Yazar: ZEYNEP PARDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Spor tarih boyunca süregelen toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin tekrar üretildiği, hegemonik erkekliğin kendine oldukça yer bulduğu sosyal bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadın sporcular gerek spora katılımda gerek sportif performanslarının değerlendirilmesinde pek çok sorunla karşılaşmaktadır. Bu çalışma, ataerkil sistemin güçlü bir şekilde kendini hissettirdiği spor alanındaki eşitsizlikleri; Ekşi Sözlük üzerinden gerçekleştirilen kapsamlı bir içerik analizi ile tespit etmeyi amaçlamıştır. 2024 yılında Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı ve oyuncularına yazılmış entry'ler manuel olarak taranmış, gömülü teori yöntemiyle kategorize edilmiştir. Ortaya çıkan kategoriler feminist eleştirel söylem analizi yöntemiyle, sporculara yazılan yorumlardaki, açık veya örtük şekilde meydana gelen toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Sporculara yönelik nefret söyleminin izi sürülmüştür. Kadın sporcu bedenlerinin hangi şekillerde denetlendiği, hegemonik erkeklik söylemlerinin ne şekilde üretildiği, başarı ve başarısızlıkların hangi normlar içerisinde değerlendirildiği ve dolaşıma sokulduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport has historically been a social arena where gender inequality is reproduced and where hegemonic masculinity finds significant expression. Female athletes face numerous challenges both in terms of participation in sports and the evaluation of their athletic performance. This study aims to identify the inequalities present in the field of sports, where the patriarchal system is strongly manifested, through a comprehensive content analysis of entries posted on Ekşi Sözlük. In 2024, entries written about the Turkish Women's National Volleyball Team and its players were manually scanned and categorized using the grounded theory method. The resulting categories were subjected to discourse analysis using the feminist discourse analysis method, with the aim of uncovering the explicit or implicit gender inequalities present in the comments made about the athletes. The study traces hate speech directed at female athletes, examining how their bodies are regulated, how hegemonic masculine discourses are produced, and the norms within which success and failure are evaluated and circulated.