Cumhuriyet döneminde Turancılık: milliyetçi dergiler üzerinden bir inceleme
Turanism in the republican period: A study through nationalist magazines
  1. Tez No: 962293
  2. Yazar: HAKAN İLYAS POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ BİLGE GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, cumhuriyet döneminde Turancılığın milliyetçi dergiler üzerinden incelenmesidir. Cumhuriyet döneminde Turancılık, Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras kalan Türkçülük akımının bir parçası olarak şekillenmiş ve farklı siyasi, kültürel ve ideolojik yorumlarla ele alınmıştır. Turan ideali, Ural-Altay dil ailesine mensup halkların siyasi ve kültürel birliğini savunurken, Ziya Gökalp gibi kültürel birliği önceleyen düşünürler bu fikri kültürel bir hedef olarak tanımlamış, Nihal Atsız gibi daha radikal isimler ise daha geniş kapsamlı bir siyasi projeye dönüştürmeye çalışmıştır. Ancak bu ideoloji, Cumhuriyet'in kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk tarafından dönemin gerçeklerine uygun olmayan bir ideal olarak görülmüş ve daha somut hedefler doğrultusunda şekillendirilmiştir. Bu araştırmada, Turancılığın tarihsel arka planı, Osmanlı'daki gelişimi ve Cumhuriyet dönemi Türkçülüğü üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin politikaları, Turancılık fikrinin Osmanlı'nın son dönemlerinde uluslaşma ve modernleşme çabalarına nasıl entegre edildiğini göstermektedir. Cumhuriyet döneminde ise Turancılık, Türk tarih ve dil çalışmalarıyla desteklenen bir kültürel milliyetçilik anlayışına evrilmiştir. Bu bağlamda, Atatürk'ün Turancılık konusundaki görüşlerine de detaylıca yer verilmiştir. Atatürk döneminde Turancılık fikri, daha çok kültürel bir ideal olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, milliyetçi dergiler üzerinden Cumhuriyet dönemindeki Turancılık anlayışı analiz edilmekte, turancılığın ideolojinin yapısı ele alınmaktadır. Sonuç olarak, cumhuriyet döneminde Turancılık, Türkçülüğün tarihsel ve kültürel bir uzantısı olarak aydınlarca savunulmuş, ancak Atatürk'ün modern ulus-devlet inşasında somut hedeflere yönelmesiyle resmi politika haline gelmemiştir. Türk kimliğinin güçlendirilmesi, tarih ve dil çalışmaları gibi kültürel girişimlerle öncelikli hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine Turanism through nationalist magazines during the republican period. During the Republican period, Turanism was shaped as a part of the Turkism movement inherited from the Ottoman Empire and was addressed with different political, cultural and ideological interpretations. While the Turanian ideal advocated the political and cultural unity of the peoples of the Ural-Altaic language family, thinkers who prioritized cultural unity, such as Ziya Gökalp, defined this idea as a cultural goal, while more radical figures such as Nihal Atsız tried to transform it into a more comprehensive political project. However, this ideology was seen as an ideal that did not fit the realities of the period by the founding leader of the Republic, Mustafa Kemal Atatürk, and was shaped in line with more concrete goals. In this research, the historical background of Turanism, its development in the Ottoman Empire, and its impact on Turkism during the Republican period have been examined in detail. The policies of the Committee of Union and Progress show how the idea of Turanism was integrated into the efforts of nationalization and modernization in the late Ottoman period. During the Republican period, Turanism evolved into a cultural nationalism supported by Turkish history and language studies. Atatürk's views on Turanism are also included in detail. During the Ataturk era, the idea of Turanism was mostly considered as a cultural ideal. In this study, the understanding of Turanism in the Republican period is analyzed through nationalist magazines and the structure of the ideology of Turanism is discussed. As a result, during the republican period, Turanism was defended by intellectuals as a historical and cultural extension of Turkism, but it did not become official policy as Atatürk focused on concrete goals in the construction of a modern nation-state. Strengthening Turkish identity has been prioritized through cultural initiatives such as history and language studies.